Społeczeństwo

Wiek emerytalny w europejskich krajach. W Polsce wcale nie pracuje się najdłużej

Obecny wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Burzę w opinii publicznej wywołało jego stopniowe podwyższanie do 67. roku życia dla obydwu płci w 2013 roku. Mimo, że kilka lat później wiek emerytalny wrócił do pierwotnych założeń, to Polska jest jedynym państwem w Europie, które w ostatnich latach wiek emerytalny obniżyło, to jeszcze 67 lat nie było i nie jest najwyższym wiekiem przejścia na emeryturę.

Wiek emerytalny w Polsce

Wiek emerytalny od 1 października 2017 roku wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. W latach 2013-2017 był on stopniowo, co roku podnoszony o kwartał. Docelowo w 2020 roku miał wynosić 67 lat dla mężczyzn, a w 2040 roku dla kobiet. W chwili obniżenia wieku emerytalnego, przechodzenie następowało w wieku 61 lat u kobiet i 66 lat u mężczyzn.

Wiek emerytalny w Europie - gdzie przechodzi się na nią wcześniej?

Jak się okazuje, Polska ma jeden z najniższych wieków emerytalnych w Europie i wyraźnie zaczyna odstawać od reszty, która ten wskaźnik podnosi. W Europie mężczyźni przechodzą wcześniej na emeryturę od Polaków:

  • na Białorusi (63 lata)
  • we Francji (62, w planach docelowo 64 lata)
  • w Mołdawii (62)
  • w Słowacji (62)
  • w Ukrainie (62)

Jeśli chodzi o kobiety, to tylko Mołdawianki przechodzą na emeryturę wcześniej od Polek w całej Europie, bo mając już 57 lat.

Kiedy przechodzą na emeryturę Europejczycy? Gdzie najpóźniej?

Jeśli chodzi o rekordzistów w przechodzeniu na emeryturę w jak najbardziej późnym wieku są mieszkańcy Wielkiej Brytanii i Irlandii. W tych dwóch wyspiarskich państwach panowie przechodzą na emeryturę mając 68 lat. Podobna sytuacja jest, jeśli chodzi o panie, gdyż w Wielkiej Brytanii i Irlandii obowiązuje parytet wiekowy płci. Brytyjki i Irlandki więc także mają 68 lat przechodząc na emeryturę.

Parytet wieku emerytalnego, gdzie występuje w Europie?

W Polsce, według założeń rządu Donalda Tuska parytet wieku emerytalnego, na poziomie 67 lat miał występować od 2040 roku. Tak się jednak nie stało. A gdzie takie narzędzie także nie funkcjonuje? 

  • w Albanii
  • na Białorusi
  • w Mołdawii
  • w Ukrainie

W pozostałych europejskich państwach zarówno kobiety, jak i mężczyźni pracują do takiego samego wieku.

Potrzeba podnieść wiek emerytalny?

W Polsce, w 2012 roku, gdy przedstawiono plan podniesienia wieku emerytalnego, tłumaczono go, dbałością o wypłacalność ZUS-u. Rodzi się coraz mniej Polaków, coraz więcej będzie emerytów. Może to powodować niewypłacalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, lub emerytury głodowe. Wystarczy spojrzeć, jak w ostatnich kilku latach zachowywały się inne państwa. Od 2016 roku swój wiek emerytalny podniosły: Austria, Belgia, Dania, Chorwacja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Wielka Brytania, Słowacja. W ani jednym kraju europejskim poza Polską wieku nie obniżono.

Sonda
Czy jesteś za podniesieniem wieku emerytalnego w Polsce?
Źródło: Wiek emerytalny w europejskich krajach. W Polsce wcale nie pracuje się najdłużej