W aptekach BRAKUJE SZCZEPIONEK przeciwko grypie. Czy wystarczy dla wszystkich?

i

Autor: pixabay.com W aptekach BRAKUJE SZCZEPIONEK przeciwko grypie. Czy wystarczy dla wszystkich?

W aptekach BRAKUJE SZCZEPIONEK przeciwko grypie. Czy wystarczy dla wszystkich?

2021-09-14 8:44

Dni stają się coraz krótsze i chłodniejsze. Jesień niebawem rozgości się w Polsce na dobre. A co za tym idzie - czeka nas więcej zachorowań na grypę. Wiele osób, by uniknąć choroby, sięga po szczepionki. A tymi jak co roku zainteresowanie jest ogromne. Farmaceuci w całym kraju prowadzą rezerwacje. Wielkopolska Apteka w Poznaniu w ciągu ostatnich kilku dni zapisała już na zeszyt około 50 rodzin.

W tym roku chętni do zaszczepienia się przeciwko wirusowi grypy będą mieli do wyboru trzy szczepionki: Vaxigrip Tetra, In?uvac Tetra i Fluenz Tetra. Pierwsze partie tych szczepionek zostały już dostarczone do aptek. Łącznie w tegorocznym sezonie jesienno-zimowym do Polski ma zostać sprowadzonych 3-5 mln dawek. Ale czy wystarczy wszystkim chętnym?

"Zainteresowanie jest ogromne" – informuje "Gazetę Wyborczą" Paweł Rutkiewicz z Apteki pod Złotym Lwem na Starym Rynku w Poznaniu. Farmaceuci w całym kraju prowadzą rezerwacje. Wielkopolska Apteka w Poznaniu w ciągu ostatnich kilku dni zapisała już na zeszyt około 50 rodzin - podaje dziennik.

Raport z Anteny 13.09

Zeszłej jesieni podczas potężnej fali zachorowań na koronawirusa o grypie się nie mówiło, ale specjaliści przestrzegają, by jej nie lekceważyć. "Sezony grypowe są jak sinusoida. W jednym zachorowań jest mniej, w kolejnym wirus uderza mocniej" – mówi "GW" dr Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultantka krajowa ds. medycyny rodzinnej i ekspertka Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. "I choć grypa jest łagodniejszą infekcją niż COVID-19, to dla osób starszych i przewlekle chorych, z obniżoną odpornością, może być równie zabójcza" - przestrzega.

(PAP)

Najdroższe grzyby świata. Można zbić na nich fortunę. Niektóre rosną w polskich lasach! [GALERIA]