Alkohol będzie jeszcze droższy. Wiemy o ile!

i

Autor: Canva Alkohol będzie jeszcze droższy. Wiemy o ile!

Ceny alkoholu i wyrobów tytoniowych OSTRO w górę od 2022 r. A to nie koniec! Znamy stawki!

2021-10-11 9:27

Rząd szykuje kolejną podwyżkę akcyzy! Zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2022. Jeśli projekt resortu finansów wejdzie w życie, to wyjście do pubu może nas mocno uderzyć po kieszeni. O tym, jak podrożeją piwo, wino i papierosy ze względu na podwyżkę akcyzy na nie przeczytacie w artykule poniżej.

Podwyżki na używki w trosce o zdrowie społeczeństwa

Warto przypomnieć, że ostatnia podwyżka akcyzy miała miejsce zaledwie 1,5 roku temu. Wychodzi na to, że troska rządzących o nasze zdrowie odbije się mocno na zawartości naszego portfela. Od nowego roku ceny alkoholu i papierosów znowu mogą pójść w górę. Resort finansów właśnie przedstawił założenia do projektu ustawy o podatku akcyzowym. Projekt ustawy przewiduje nie tylko podwyżki w 2022, ale również wprowadzenie „Mapy Akcyzowej”, czyli harmonogramu zmian wysokości stawek akcyzy zaplanowanych na kolejne 5 lat, czyli zakładane są już kolejne podwyżki, aż do 2027 roku. Co roku zakładana podwyżka to 5 proc. na akcyzie na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie (bez cydru i perry), i 10 proc. podwyżki akcyzy na papierosy, tytoń do palenia i wyroby nowatorskie. Resort zdrowia podwyżkę cen tłumaczy walką o zdrowie Polaków. Według danych prezentowanych przez resort w Polsce palenie tytoniu pozostaje jedną z głównych przyczyn zgonów – ok. 67 tys. przypadków rocznie. A roczny koszt leczenia chorób wywoływanych dymem tytoniowym, pochłania 15 proc. całkowitych wydatków na leczenie. Podobnie wyglądają statystyki dotyczące spożywania alkoholu. Zgodnie z obliczeniami PARPA, koszty społeczno-ekonomiczne związane ze spożywaniem alkoholu w Polsce to w sumie 30,9 mld zł rocznie.

O ile drożej?

Zgodnie z zapowiedziami resortu, cena używek podniesiona zostanie od 1 stycznia 2022 r. Zakładane podwyżki stawki akcyzy to 10 proc. na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie (podwyżka nie obejmie cydru i perry o zawartości alkoholu do 5 proc. obj.). Drożej zapłacimy też za papierosy, bo projekt zakłada podniesienie minimalnej stawki akcyzy na papierosy z obecnych 100 proc. do 105 proc. całkowitej kwoty akcyzy, zmienią się też stawki akcyzy na wyroby nowatorskie poprzez podniesienie stawki kwotowej o 100 proc. Propozycja zakłada też wprowadzenie minimalnej stawki akcyzy na tytoń do palenia w wysokości 100 proc. całkowitej kwoty akcyzy. Opinie do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym można zgłaszać do 15 października 2021 r.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Wielka manifestacja na Pl. Zamkowym w Warszawie