Wyzwolenie Iziuma w obwodzie charkowskim

i

Autor: PAP/Alena Solomonova Wyzwolenie Iziuma w obwodzie charkowskim

Ukraina odbiła osiem miejscowości! "Odkrywane są kolejne krwawe zbrodnie wojenne"

2022-09-13 8:32

Kolejny sukces ukraińskiej armii. Wiceszef MSW Ukrainy Jewhenij Jenin poinformował, że w ciągu doby armia ukraińska przejęła kontrolę nad ośmioma miejscowościami w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy. Jak informuje ukraiński Sztab Generalny, na wyzwalanych terenach odkrywane są zbrodnie wojenne.

Ukraina odbija kolejne miejscowości

"W ciągu doby ustanowiliśmy kontrolę nad ośmioma miejscowościami (...), są to: Izium, Buhajiwka, Czystowodiwka, Łypczaniwka, Kapytoliwka, Łewkiwka, Spiwakiwka, Kamjanka" - powiedział Jenin. Są to wsie w rejonie (powiecie) iziumskim. Jenin, który wypowiadał się w poniedziałek wieczorem powiedział, że w tych miejscowościach armia prowadzi teraz przeszukania i kontrole.

Czytaj także: Kolejny sukces ukraińskiej armii! W ciągu ostatniej doby wyzwolono ponad 20 miejscowości

Wiceszef MSW mówił, że na wyzwalanych obszarach obwodu charkowskiego armia natrafia na przebranych wojskowych rosyjskich i że wciąż mogą znajdować się tam grupy dywersyjne. Podał także liczbę 40 wykrytych w regionie zbrodni wojennych.

Wyzwolenie Iziuma

Wypowiedź wiceministra przekazał portal Suspilne. Izium to ważne z punktu widzenia strategicznego miasto obwodu charkowskiego; jest tam ważny węzeł kolejowy. Dotąd oficjalnie władze w Kijowie nie ogłaszały odbicia miasta, ale według mediów i ekspertów Izium jest już pod kontrolą sił ukraińskich.

Kolejne zbrodnie wojenne w Ukrainie 

Na terenach ukraińskich - czasowo zajętych, i już wyzwolonych z rąk wroga - odnotowywanych jest codziennie do dwustu krwawych zbrodni wojennych popełnionych przez okupantów rosyjskich. Wysokie pozostaje zagrożenie minami w wyzwalanych miastach i wsiach; ponad 70 tys. km kwadratowych w dziesięciu obwodach jest zaminowanych amunicją i substancjami wybuchowymi" - głosi poranny komunikat sztabu.

Czytaj także: Gigantyczne straty wojsk Putina. Ukraina odbije Kupiańsk?

W raporcie, opisującym bieżącą sytuację na froncie, sztab nie informuje o przebiegu kontrofensywy ukraińskiej. Zapewnia jedynie o "wielkich stratach" przeciwnika poniesionych w walkach i problemach z morale. Podaje, że w rosyjskiej 2. samodzielnej brygadzie zmotoryzowanej 2. korpusu armijnego dowódcy wstrzymali wypłatę żołdu tym żołnierzom, którzy czasowo opuścili front, np. przechodząc leczenie.

Sztab dodaje, że armia rosyjska stara się poprawić sytuację swych oddziałów i prowadzi przegrupowanie. "Przeciwnik kontynuuje taktykę terroru i zastraszania ludności cywilnej. Pod bombardowaniami znalazły się miasta: Charków i Łozowa" - podkreśla Sztab Generalny.

UkrAlina - dr Olena Babakova

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. O komplecie można tylko pomarzyć

Pytanie 1 z 10
Brytyjska królowa Elżbieta II w momencie śmierci była głową państwa w...