Ukraina najbardziej zaminowanym państwem na świecie! Trwa usuwanie bomb na wyzwolonych terenach

i

Autor: PAP/EPA/STANISLAV KOZLIUK Ukraina najbardziej zaminowanym państwem na świecie! Trwa usuwanie bomb na wyzwolonych terenach

Ukraina najbardziej zaminowanym państwem na świecie! Trwa usuwanie bomb na wyzwolonych terenach

2022-04-05 14:05

Według ONZ, Ukraina jest jednym z najbardziej zaminowanych krajów na świecie. W wyzwolonych już miejscowościach rejonu (powiatu) buczańskiego w obwodzie kijowskim trwają prace na rzecz rozminowania terenu i przywrócenia infrastruktury krytycznej - łączności, dostaw elektryczności i gazu - poinformował we wtorek na Telegramie szef regionalnych władz Ołeksandr Pawluk.

Według wstępnych szacunków na terytorium Ukrainy zaminowanych jest obecnie około 80 tys. kilometrów kwadratowych, co jest jednym z najwyższych wskaźników na świecie.

Z raportu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy oraz Biura ONZ ds. Koordynacji Spraw Humanitarnych, wynika że:

"Podczas pierwszej fali rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę w 2014 roku zaminowanych zostało około 16 000 kilometrów kwadratowych obwodów ługańskiego i donieckiego, to dziś, według wstępnych szacunków, jest to około 80 000 kilometrów kwadratowych powierzchni Ukrainy”.

Jak przekazano w komunikacie, w gminach Wełyka Dymerka, Kałyta i Baryszówka w rejonie (powiecie) browarskim trwa oczyszczanie terenu - poszukiwanie rosyjskich żołnierzy. W kilku innych miejscach usuwane są miny.

Poinformowano również o katastrofie humanitarnej w gminach Iwanków, Dymer i Krasiatycze rejonu (powiatu) wyszogrodzkiego oraz niedoborach podstawowych produktów w mieście Sławutycz (żywność, leki, paliwo). "Czynimy starania, aby przywrócić tam normalną sytuację. Dostarczamy niezbędną pomoc" - poinformowały regionalne władze.

2 kwietnia wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar przekazała, że cały obwód kijowski został wyzwolony spod rosyjskiej okupacji.

Po tym, jak wojska najeźdźcy zaczęły wycofywać się z północnej części tego regionu na Białoruś, a do zajętych przez nich wcześniej miejscowości weszły siły ukraińskie, pojawiają się kolejne zdjęcia i nagrania, na których widać dziesiątki zabitych na ulicach, masowe groby, zastrzelonych ludzi ze związanymi rękami. Doniesienia o zbrodniach napływają z Buczy, Irpienia, Hostomla, a także innych miejscowości.

W wyzwolonej przez ukraińskie wojska Buczy, na północny zachód od Kijowa, pochowano już ciała około 330-350 cywilów; dokładna liczba zamordowanych przez wojska rosyjskie osób wciąż jest ustalana.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Super Raport 01.04 (gen. Jan Rajchel, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, Aleksandra Rutkowska) Sedno Sprawy: Jacek Sasin
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE