Hulajnogi

i

Autor: Monika Półbratek

To ostateczne zmiany w korzystaniu z e-hulajnóg? Senat przyjął poprawki w ustawie

2021-03-26 10:52

Senatorowie wprowadzili wczoraj do ustawy regulującej status prawny hulajnóg elektrycznych kilka poprawek. Zakładają m.in., że kierujący hulajnogą elektryczną, albo urządzeniem wspomagającym ruch np. e-deskorolką, będą mogli poruszać się z prędkością odpowiednio dostosowaną do ruchu pieszych. W wyjątkowych sytuacjach jeździć po drodze i chodnikach bez wydzielonych pasów, a także ustalono kary za łamanie przepisów. Senat przyjął wprowadzone poprawki i ustawę odesłano z powrotem do Sejmu.

Spis treści

  1. Co z jazdą po ulicy?
  2. Po chodniku, po drodze, ale z jaką prędkością?
  3. Przepisy i kary za ich łamanie

Co z jazdą po ulicy?

Będzie to możliwe, ale w wyjątkowych sytuacjach. Jakich? Jazdę rowerem, hulajnogą elektryczną, czy urządzeniem wspomagającym ruch umożliwi nam brak chodnika, pasa ruchu dla rowerów na chodniku, albo wydzielonej drogi dla takich urządzeń. Co ważne, użytkownicy urządzeń mogą jeździć wyłącznie po jezdni, po której ruch pojazdów odbywa się z prędkością nie większą niż 50 km/h. Dodatkowo, korzystając z ulicy trzeba ustawić się jak najbliżej prawej krawędzi jezdni.

Jak rozpoznać, że ktoś palił marihuanę?

Po chodniku, po drodze, ale z jaką prędkością?

Jazda po drodze i chodniku, na którym nie ma wydzielonego pasa na rowerów i użytkowników hulajnóg elektrycznych, oraz np. e-deskorolek będzie możliwa. Autorzy projektu zakładali, że prędkość z jaką możemy poruszać się po chodniku ma być dostosowana do prędkości z jaką poruszają się piesi. Zgodnie z przyjętą przez Sejm nowelizacją użytkownicy hulajnóg mogą korzystać z drogi, pasa udostępnionego dla rowerów z prędkością maksymalną 20 km/h.

CZYTAJ TEŻ: Kanał Sueski. Mała, żółta koparka próbuje uratować świat. Zdjęcie stało się hitem

Przepisy i kary za ich łamanie

Do korzystania z hulajnóg elektrycznych na drogach i chodnikach uprawnione są:

  • osoby powyżej 18 roku życia, które nie muszą mieć karty rowerowej, ani innego dokumentu, który uprawniałby ich do jazdy.
  • młodsi „kierowcy” w wieku od 10 do 18 lat muszą posiadać przynajmniej kartę rowerową. Inną możliwością jest prawo jazdy kategorii AM, A1, B1, T.
  •  dzieci: jazda hulajnogą elektryczną nie będzie zabroniona. Dzieci będą mogły korzystać z tych urządzeń, jedynie w strefie zamieszkania i pod opieką dorosłej osoby.

Kary jakie przewiduje projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym to mandat karny w najwyższej wysokości 300-500 złotych. Za co będziemy karani? To między innymi:

  •  za poruszanie się hulajnogą elektryczną, urządzeniem wspomagającym ruch drogą dla pieszych, chodnikiem ze zbyt dużą prędkością,
  •  za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu,
  •  najwyższy mandat w wysokości 300 - 500 zł dostaną użytkownicy pod wpływem alkoholu, lub innych środków odurzających.
Plotki z tygodnia
Pytanie 1 z 6
Phoebe Dynevor z Bridgertonów randkuje z...