Tarcza antyinflacyjna. Kiedy decyzja rządu?

i

Autor: Pixabay.com

TARCZA ANTYINFLACYJNA jeszcze w tym tygodniu? Będzie zwrot za energię! Co jeszcze?

2021-11-15 14:05

Tarcza antyinflacyjna - jak twierdzą komentatorzy, jeszcze w tym tygodniu rząd może podjąć decyzję o wprowadzeniu pakietu rozwiązań, który zrekompensować ma obywatelom koszty ponoszone w wyniku inflacji. Mówi się m.in. o zwrocie za energię elektryczną. Co jeszcze znaleźć ma się w tarczy antyinflacyjnej i do kogo ma być ona skierowana? W artykule znajdziesz informacje na ten temat!

Tarcza antyinflacyjna - kiedy decyzja rządu?

Jak wskazują komentatorzy polskiej sceny politycznej, ogłoszenie tarczy antyinflacyjnej może mieć miejsce jeszcze w bieżącym tygodniu. Pisze o tym m.in. portal 300polityka, przytaczając słowa premiera Mateusza Morawieckiego z niedawnej konferencji prasowej.

- Wszystkie dostępne instrumenty po stronie rządowej postaramy się uruchomić i to już w najbliższym czasie o tym poinformuję - mówił premier. - Tam, gdzie tylko będziemy mieli na to wpływ, aby złagodzić skutki inflacji z punktu widzenia portfeli obywateli polskich. Rząd niestety nie ma dostępnego całego arsenału, ale wszystko to, co jest, będziemy starali się użyć, aby złagodzić skutki inflacji.

Tarcza antyinflacyjna: co się w niej znajdzie?

O pracach nad pakietem mówił na początku listopada Piotr Mueller, rzecznik rządu, podczas wizyty w Radiu Plus.

- My, jako rząd mamy w rękach instrumenty, które przede wszystkim mogą łagodzić skutki inflacji dla tych osób, które są nią najbardziej dotknięte - stwierdził w programie "Sedno sprawy". - Faktycznie w tej chwili w rządzie pracujemy nad tarczą antyinflacyjną, czyli rozwiązaniami, które by wspomogły te grupy, które najbardziej odczują skutki inflacji.

Nie powiedział dokładnie, co ma znaleźć się w opracowywanej tarczy. Zdradził jedynie, że wśród rozmaitych rozwiązań będzie tam wsparcie dla tych, którym najbardziej daje się we znaki wzrost cen energii.

- W przyszłym roku będą rozwiązania, które bezpośrednio odczują obywatele, jeżeli chodzi o pomoc w walce z inflacją - powiedział.

Tarcza inflacyjna pilnie potrzebna?

Inflacja nadal rośnie, ostatnio osiągając poziom najwyższy od 30 lat. Jak podał w poniedziałek, 15 listopada, Główny Urząd Statystyczny, w październiku wyniosła rok do roku 6,8 proc. w porównaniu z 5,9 proc. we wrześniu.

- Nasze oczekiwania pozostają niezmienne, w styczniu 2022 roku inflacja przekroczy 8 proc. i będzie zwalniać dopiero po drugim kwartale przyszłego roku - prognozuje Mariusz Zielonka, ekonomista z Konfederacji Lewiatan. Dodał, że prawdopodobnie w grudniu RPP ponownie podniesie stopy procentowe.

- Będziemy mieć zatem sytuację, w której studzenie gospodarki nakłada się na rekordowe poziomy cen, co ostatecznie będzie uderzało po kieszeni obywateli i przedsiębiorców - stwierdził.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Okręty NATO zacumowały w Szczecinie