Szczepionka AstraZeneca nie dla seniorów. Nauczyciele też jej nie chcą

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Szczepionka AstraZeneca nie dla seniorów. Nauczyciele też jej nie chcą

Szwajcaria nie zatwierdziła szczepionki AstraZeneca. W Polsce dostaną ją nauczyciele

2021-02-04 8:28

Szwajcaria odmówiła zatwierdzenia szczepionki firmy AstraZeneca. Jej zdaniem obecnie jest za mało danych, aby preparat mógł być stosowany skutecznie przeciwko Covid-19. Polski rząd jednak przekonuje, że szczepionka jest wystarczająco skuteczna. Nie otrzymają jej seniorzy, ale zaszczepieni zostaną nauczyciele.

Gigantyczne kolejki przed Szpitalem Południowym w Warszawie

Spis treści

  1. Szwajcaria odmawia zatwierdzenia szczepionki AstraZeneca
  2. Szczepionka AstraZeneca nie dla seniorów
  3. Nauczyciele nie chcą szczepionki AstraZeneca

Szwajcaria odmawia zatwierdzenia szczepionki AstraZeneca

AstraZeneca niedopuszczona w Szwajcarii. - Przesłane nam do tej pory dane zostały przeanalizowane. Są one nadal niewystarczające, aby wydać zezwolenie na stosowanie tej szczepionki. Potrzebne są dane z kolejnych badań do dalszej oceny bezpieczeństwa, skuteczności i jakości szczepionki - napisała w komunikacie prasowym Swissmedic.

Czytaj także: Jak długo jest ważna szczepionka przeciw COVID-19? Czy można to sprawdzić?

Agencja wyjaśnia, że "w świetle zbadanych do tej pory danych komitet doradczy ekspertów zewnętrznych ocenił na nadzwyczajnym posiedzeniu 2 lutego 2021 r., że nie pozwalają one jeszcze na wyciągnięcie pozytywnych wniosków w sprawie ryzyka, związanego ze szczepionką".

Szczepionka AstraZeneca nie dla seniorów

Preparat, który w przyszłym tygodniu ma trafić do Polski, będzie podawany wyłącznie osobom do 60. roku życia. Jak pokazują badania, szczepionka AstraZeneca ma skuteczność na poziomie 60 proc.

- Pozostałe 40 proc. nawet jeżeli zachoruje, to będzie chorowało łagodniej, w postaci typowej infekcji wirusowej, takiej, która nie zmusza nas do kładzenia do szpitala - mówi profesor Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. pandemii.

Nauczyciele nie chcą szczepionki AstraZeneca

W związku z tym podjęto decyzję, że szczepienie jako pierwsi otrzymają nie seniorzy, ale nauczyciele.  - Emocje budzi fakt, że skuteczność tej szczepionki jest dyskusyjna - podkreśla szef ZNP Sławomir Broniarz.

Czytaj także: Jest data szczepień dla nauczycieli przeciwko COVID-19. Odbędą się szybciej niż zakładano

- Ta szczepionka to jest tylko skuteczność tylko ok. 60 proc. Albo zachoruję, albo nie. U nas w szkole jak się dowiedzieliśmy to nikt się tym nie będzie szczepił. Bez sensu. Wykorzystasz swoją szansę na szczepienie i albo będziesz chory, albo nie będziesz. Każdy poczeka. Jak nie skorzystam z grupy zawodowej, to skorzystam z tej ostatniej - przyznaje w rozmowie z nami nauczycielka z jednej ze szkół podstawowych na Śląsku.

Na rynku unijnym do tej pory do obrotu dopuszczono trzy preparaty, w tym dwa w technologii mRNA - firmy Pfizer/BioNTech i firmy Moderna. Mają zbliżoną skuteczność sięgającą 95 proc. Trzecia substancja to tzw. szczepionka wektorowa opracowana przez brytyjsko-szwedzki koncern AstraZeneca i naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Starsi nauczyciele mają być szczepieni preparatem Moderny.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Które państwo ma więcej mieszkańców? Dwie odpowiedzi, ale łatwo nie będzie

Pytanie 1 z 10
Które z tych państw ma więcej mieszkańców: