Szwajcaria nie zatwierdziła szczepionki AstraZeneca. W Polsce dostaną ją nauczyciele

2021-02-04 8:28
Szczepionka AstraZeneca nie dla seniorów. Nauczyciele też jej nie chcą
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Szczepionka AstraZeneca nie dla seniorów. Nauczyciele też jej nie chcą

Szwajcaria odmówiła zatwierdzenia szczepionki firmy AstraZeneca. Jej zdaniem obecnie jest za mało danych, aby preparat mógł być stosowany skutecznie przeciwko Covid-19. Polski rząd jednak przekonuje, że szczepionka jest wystarczająco skuteczna. Nie otrzymają jej seniorzy, ale zaszczepieni zostaną nauczyciele.

Gigantyczne kolejki przed Szpitalem Południowym w Warszawie

Spis treści

  1. Szwajcaria odmawia zatwierdzenia szczepionki AstraZeneca
  2. Szczepionka AstraZeneca nie dla seniorów
  3. Nauczyciele nie chcą szczepionki AstraZeneca

Szwajcaria odmawia zatwierdzenia szczepionki AstraZeneca

AstraZeneca niedopuszczona w Szwajcarii. - Przesłane nam do tej pory dane zostały przeanalizowane. Są one nadal niewystarczające, aby wydać zezwolenie na stosowanie tej szczepionki. Potrzebne są dane z kolejnych badań do dalszej oceny bezpieczeństwa, skuteczności i jakości szczepionki - napisała w komunikacie prasowym Swissmedic.

Czytaj także: Jak długo jest ważna szczepionka przeciw COVID-19? Czy można to sprawdzić?

Agencja wyjaśnia, że "w świetle zbadanych do tej pory danych komitet doradczy ekspertów zewnętrznych ocenił na nadzwyczajnym posiedzeniu 2 lutego 2021 r., że nie pozwalają one jeszcze na wyciągnięcie pozytywnych wniosków w sprawie ryzyka, związanego ze szczepionką".

Szczepionka AstraZeneca nie dla seniorów

Preparat, który w przyszłym tygodniu ma trafić do Polski, będzie podawany wyłącznie osobom do 60. roku życia. Jak pokazują badania, szczepionka AstraZeneca ma skuteczność na poziomie 60 proc.

- Pozostałe 40 proc. nawet jeżeli zachoruje, to będzie chorowało łagodniej, w postaci typowej infekcji wirusowej, takiej, która nie zmusza nas do kładzenia do szpitala - mówi profesor Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. pandemii.

Nauczyciele nie chcą szczepionki AstraZeneca

W związku z tym podjęto decyzję, że szczepienie jako pierwsi otrzymają nie seniorzy, ale nauczyciele.  - Emocje budzi fakt, że skuteczność tej szczepionki jest dyskusyjna - podkreśla szef ZNP Sławomir Broniarz.

Czytaj także: Jest data szczepień dla nauczycieli przeciwko COVID-19. Odbędą się szybciej niż zakładano

- Ta szczepionka to jest tylko skuteczność tylko ok. 60 proc. Albo zachoruję, albo nie. U nas w szkole jak się dowiedzieliśmy to nikt się tym nie będzie szczepił. Bez sensu. Wykorzystasz swoją szansę na szczepienie i albo będziesz chory, albo nie będziesz. Każdy poczeka. Jak nie skorzystam z grupy zawodowej, to skorzystam z tej ostatniej - przyznaje w rozmowie z nami nauczycielka z jednej ze szkół podstawowych na Śląsku.

Na rynku unijnym do tej pory do obrotu dopuszczono trzy preparaty, w tym dwa w technologii mRNA - firmy Pfizer/BioNTech i firmy Moderna. Mają zbliżoną skuteczność sięgającą 95 proc. Trzecia substancja to tzw. szczepionka wektorowa opracowana przez brytyjsko-szwedzki koncern AstraZeneca i naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Starsi nauczyciele mają być szczepieni preparatem Moderny.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Które państwo ma więcej mieszkańców? Dwie odpowiedzi, ale łatwo nie będzie

Pytanie 1 z 10
Które z tych państw ma więcej mieszkańców:
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze