Świąteczna potrawa narodowa ZAKAZANA! Decyzja spotkała się z ostrą krytyką

2021-12-20 12:23
Francja. Lyon zakazuje podawania foie gras, ale dla większości Francuzów to dziedzictwo narodowe
Autor: pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne Francja. Lyon zakazuje podawania foie gras, ale dla większości Francuzów to dziedzictwo narodowe

Zielona rada miejska Lyonu wydała rozporządzenie zakazujące podawania na swych przyjęciach foie gras, czyli wątroby z forsownie tuczonych kaczek i gęsi. Większość Francuzów uważa, że potrawa ta jest częścią dziedzictwa narodowego.

Te wątroby stanowią wielki przysmak Francuzów i – zapewne również z powodu wysokiej ceny – jadane są głównie w święta, na Boże Narodzenie, w Nowy Rok i na Wielkanoc. Dlatego podjęta w grudniu, gdy radio i telewizja reklamują foie gras, decyzja ekologów z Lyonu wywołała szczególne poruszenie we Francji – zauważył dziennikarz BFM TV.

Przeciwko merostwu wypowiedzieli się już prawicowa kandydatka na prezydenta Valerie Pecresse i jeszcze bardziej na prawo sytuowany Eric Zemmour. Nawet kandydat ekologów i Zielonych Yannick Jadot, powiedział w radiu „France Info” – „ja jadam”.

W piątek do polemiki włączył się Senat. Jego komisja gospodarcza wydała oświadczenie, wyrażające poparcie dla hodowców i solidarność z producentami.

Walka z forsownym tuczeniem drobiu nie jest niczym nowym

Jeszcze w latach 80 XX w. zakaz produkcji foie gras wydała Kalifornia, a zakaz sprzedaży obowiązuje od lat w niektórych kantonach szwajcarskich.

1 stycznia 1991 r. forsowne tuczenie stało się nielegalne w Polsce. Mniej więcej w tym samym czasie również w Izraelu. Te dwa kraje były po Francji i Węgrzech największymi światowymi producentami foie gras.

Już starożytni Egipcjanie, którzy gęsi karmili figami, zauważyli, że te ptaki mają naturalną skłonność do objadania się, szczególnie w okresie odlotów. Od ręcznego wpychania przysmaków, do mechanicznego wtłaczania ziarna do dziobów, droga jest daleka, argumentują obrońcy dobrostanu stworzeń żyjących.

CZYTAJ TEŻ: Przewozisz W TEN SPOSÓB choinkę? Grozi ci KILKASET ZŁOTYCH mandatu!

Szef centrowego stronnictwa Modem Francois Bayrou, uznał natomiast, że obecne metody tuczenia są o wiele bardziej humanitarne niż te sprzed kilku lat. Eric Zemmour oskarżył partię Europa-Ekologia-Zieloni (EEV) o chęć „wynaturzenia francuskiej kultury kulinarnej”. A Valerie Pecresse stwierdziła: „Foie gras to Francja”.

ESKA XD #038 - DROGIE PREZENTY, NOWY MATRIX, GRY 2022, MIŁOŚĆ I PRZEZNACZENIE

Quiz. Przysmaki wigilijne i bożonarodzeniowe - czy rozpoznasz je wszystkie i zgarniesz komplet puntów?

Pytanie 1 z 23
Tradycyjne świąteczne ciasteczka to:

Foie gras to również 1,8 miliarda euro obrotów i 40 milionów zysków z eksportu. Ta branża daje pracę – bezpośrednio lub pośrednio – ponad 100 tys. osób.

Stowarzyszenia szefów, zjednoczenie „Najlepszych Robotników Francji” i inne organizacje gastronomów oraz amatorów, potępiły mera Lyonu Gregory Douceta za to, że „wzywa do bojkotu foie gras”. A to dlatego, że wyraził nadzieję, że śladem merostwa pójdą restauracje.

Jednak Francuzi, a w każdym razie ich zdecydowana większość, święcie są przekonani, że gęsi i kaczki uwielbiają, jak do przełyku wpycha się im rury z karmą. A na badania naukowe, wskazujące, że jest wręcz przeciwnie, odpowiedzieli ustawowym uzupełnieniem Kodeksu Rolnego, stwierdzającym, że foie gras jest częścią dziedzictwa kulturalnego i podlega we Francji ochronie.

(PAP)

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze