Słynny obraz, jak pod mikroskopem - ZOBACZYCIE NAWET PĘKNIĘCIA FARBY!

2022-01-14 14:44
Straż nocna Rembrandta
Autor: pixabay.com Straż nocna Rembrandta

Z tak bliska nie obejrzycie tego obrazu nawet przed nim stojąc! Muzeum Narodowe w Amsterdamie udostępniło na swojej stronie internetowej dzieło Rembrandta w ogromnej rozdzielczości. Dzięki temu obraz można oglądać, jak pod mikroskopem.

Straż nocna, znana też jako Wymarsz strzelców lub Kompania Fransa Banninga Cocqa i Willema van Ruytenburgha, to jeden najbardziej rozpoznawalnych obrazów Rembrandta. By zobaczyć na własne oczy to uznawane za bezcenne dzieło sztuki, należy udać się do Rijksmuseum, czyli holenderskiego muzeum narodowego w Amsterdamie. Jednak nawet wówczas, stojąc bezpośrednio przed płótnem mistrza, nie zbliżmy się do niego na tyle, by zobaczyć szczegóły, które dostrzeżemy na zdjęciu udostępnionym na stronie muzeum. Fotografię wykonano w rozdzielczości 717 gigapikseli. Dzięki temu niezwykle wyraźnie możemy oglądać nawet pęknięcia farby i pociągnięcia pędzla. Odnośnik do zdjęcia znajdziecie w dalszej części artykułu.

Las słupków i znaków zakazu wjazdu. Drogowy absurd w Śródmieściu

Jak powstała najbardziej szczegółowa fotografia dzieła sztuki?

Fotografia została wykonana w ramach "Operacji Straż Nocna" - przedsięwzięcia konserwatorskiego, mającego na celu sporządzenie możliwie jak najdokładniejszej dokumentacji na temat obrazu Rembrandta.

Zdjęcia nie zrobiono za jednym razem. Specjalnym aparatem wykonano 8439 fotografie - każda o rozmiarach 100 megapikseli. Następnie, z pomocą algorytmu sztucznej inteligencji, złożono w całość płótno, którego oryginalne rozmiary to 363 x 437 cm. Maksymalne zbliżenie pozwala na wyświetlenie obszaru zajmującego zaledwie 5 mikrometrów kwadratowych (1 mikrometr to 1/1000 milimetra).

Straż Nocna w ogromnej rozdzielczości

Udostępnione przez muzeum zdjęcie budzi zachwyt, ale nie był to najważniejszy cel przedsięwzięcia. Fotografia ma ułatwić zdalną pracą badaczom i badaczkom dzieła z całego Świata. Ponadto konserwatorzy będą mogli dokładniej śledzić starzenie się płótna. Odnośnik do Straży Nocnej w rozdzielczości 717 gigapikseli zamieszczamy tutaj: rijksmuseum.nl.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze