Margaret Atwood

i

Autor: Fot. screen YouTube Penguin Random House / https://www.youtube.com/c/PenguinRandomHouse/videos / MSJerboa flickr.com Margaret Atwood

Słynna autorka MIOTACZEM OGNIA pali swoją powieść - powód zaskakuje [WIDEO]

2022-05-25 14:20

Jedna z najpoczytniejszych autorek na świecie, którą od lat wymienia się w gronie kandydatek do literackiego nobla, próbuje... spalić swoją najsłynniejszą powieść! Co najciekawsze, okazuje się to niemożliwe. Wyjaśnienie całej akcji i zaskakujące wideo znajdziecie w naszym artykule.

Margaret Atwood z miotaczem ognia próbuje spalić swoją książkę - to nie żart! Kanadyjska pisarka uznawana za jedną z najlepszych na świecie żyjących autorek powieści naprawdę chwyciła za miotacz ogania, a płomień wycelowała w swoje najsłynniejsze dzieło - "Opowieść podręcznej". Wydana po raz pierwszy w 1985 roku książka to antyutopia opowiadająca o totalitarno-religijnej dyktaturze w fikcyjnym państwie, gdzie kobiety pozbawia się praw, a część z nich sprowadza do roli reproduktorek (na podstawie dzieła Atwood powstał serial z Elisabeth Moss w roli głównej). Powieść była często krytykowana przez środowiska konserwatywne, którym nie podobał się feministyczny wydźwięk historii. Zdarzały się przypadki, gdy "Opowieść podręcznej" i inne książki uznane za "szkodliwe" były w niektórych miejscach zakazywane i usuwane z bibliotek. Czy Atwood zamanifestowała zgodę z przeciwnikami swojej powieści? Wręcz przeciwnie! Wyjaśnienie znajdziecie w dalszej części tekstu.

Czy Krystian Ochman zaprosił Darię na kawę?

Książkę wydrukowano na cinefoilu, niepalnym aluminiowym tworzywie, a następnie zszyto przy użyciu drutu niklowo-miedzianego. Do nakręcenia promocyjnego wideo zaproszono zaś samą autorkę, która przy użyciu miotacza ognia przekonuje nas, że wyjątkowemu wydaniu słynnej powieści płomienie nie mogą wyrządzić żadnej szkody. Ognioodporna "Opowieść podręcznej" trafi na aukcję, a zysk ze sprzedaży zostanie przeznaczony na rzecz obrony wolności słowa na całym świecie. Wideo zamieszczamy poniżej.

Wyjątkowy egzemplarz "Opowieści podręcznej"

Przypadki zakazywania dzieł literackich mają miejsce na całym świecie. Pod koniec 2021 decyzją władz w Teksasie usunięto z bibliotek szkolnych kilkaset dzieł uznanych za "szkodliwe". To wydarzenie bezpośrednio zainspirowało Margaret Atwood, organizację PEN America, wydawnictwo Penguin Random House, agencję kreatywną Rethink oraz studio graficzne The Gas Company Inc do przygotowania wyjątkowego, ognioodpornego egzemplarza "Opowieści podręcznej". Pomyśleliśmy, że niemożliwa do spalenia kopia "Opowieści podręcznej" może służyć jako symbol – powiedział Robbie Percy z agencji Rethink telewizji ABC.