Wojsko Polskie

i

Autor: MaciejBednarek/CC0/pixabay.com

Ruszył nabór do zasadniczej służby wojskowej. Co zrobić, aby się dostać? [ZASADY]

2022-05-22 9:42

Ministerstwo Obrony Narodowej od soboty rozpoczęło nabór ochotników do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej; tylko w tym roku na kandydatów czeka 15 tys. miejsc w jednostkach wojskowych - zadeklarował szef MON Mariusz Błaszczak. Co trzeba zrobić, aby się dostać? Sprawdźcie poniżej.

W sobotę, 21 maja, rozpoczął się nabór do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Z tej okazji w 32 miejscowościach zaplanowano wojskowe pikniki. Na stoiskach promocyjno-informacyjnych można było uzyskać informacje i wypełnić wniosek o powołanie.

Jak poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, tylko w ciągu pierwszej godziny prawie 300 osób złożyło deklaracje wstąpienia do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Co trzeba zrobić, aby się dostać? Jakie są wymagania?

Zasadnicza służba wojskowa. Co trzeba zrobić, aby się dostać?

Zgłoszenia do służby można było składać w sobotę 21 maja w 102 lokalizacjach w całym kraju - na 32 piknikach wojskowych ze stoiskami rekrutacyjnymi i w 70 punktach rekrutacyjnych. Istnieje także opcja online poprzez portal rekrutacyjny - Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji wojsko-polskie.pl.

Wymagania:

  • wiek minimum 18 lat;
  • polskie obywatelstwo;
  • niekaralność za przestępstwo umyślne;
  • zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia służby wojskowej;
  • wykształcenie co najmniej podstawowe;
  • nieposzlakowana opinia.

Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji powstało zgodnie z przepisami ustawy o obronie ojczyzny i zastąpiło działające w dotychczasowej formule Terenowe Organy Administracji Wojskowej. Nowemu centrum podlega 16 oddziałów zamiejscowych i 86 wojskowych centrów rekrutacji (WCR). Wśród zadań Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji znajdują się m.in. organizacja i koordynacja rekrutacji do służby, planowanie uzupełnień pokojowych, kryzysowych, mobilizacyjnych i wojennych, a także koordynacja szkoleń rezerw osobowych sił zbrojnych

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa została wprowadzona ustawą o obronie ojczyzny.

Ustawa zawiera dostosowany do współczesnych wyzwań całokształt prawa wojskowego oraz proponuje mechanizmy finansowania jego modernizacji, jak również wskazuje model do osiągnięcia 300 tys. żołnierzy w polskich siłach zbrojnych - 250 tys. w jednostkach operacyjnych oraz 50 tys. terytorialsów.

Zasadnicza służba wojskowa polega na pełnieniu: dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej. Służba w rezerwie – jak zapisano - ma na celu zapewnienie uzupełnieniowych potrzeb Sił Zbrojnych i dzieli się na aktywną rezerwę i pasywną rezerwę.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]!