Ratownicy medyczni zawieszają protest. Kraska: "Potrzebujemy ratowników, by ratowali życie Polaków"

2021-09-22 9:40
Ratownicy Medyczni
Autor: Redakcja ESKA Szczecin

Adam Niedzielski, Waldemar Kraska, a także przedstawiciel części protestujących ratowników Piotr Dymon poinformowali na dzisiejszej konferencji prasowej, że udało im się osiągnąć porozumienie. "Przez wiele godzin, bodajże siedem toczyły się rozmowy dotyczące różnych postulatów stawianych przez ratowników, ale też pracodawców zawiązanych ze stacjami ratownictwa medycznego" – podsumował Niedzielski.

Szef MZ akcentował, że rozmowy toczyły się w atmosferze dużej odpowiedzialności każdej ze strony.

- Była determinacja, by rozwiązywać problem. Rozmowy toczyły się od wielu tygodni i dotyczyły nie tylko kwestii finansowych, ale także kwestii merytorycznych, zmian ustawowych dotyczących systemu ratownictwa – wskazał.

- Rozmowy toczyły się w charakterze trójstronnym, to ważne, by problemy rozwiązywać z komitetem strajkowym, ze związkami zawodowymi, ale także z pracodawcami – zaznaczył.

- Chcę z przyjemnością zakomunikować, że podpisaliśmy porozumienie, ma ono charakter trójstronny w formule, w jakiej rozmawialiśmy, jest podpisane przez przedstawiciela komitetu protestacyjnego, jak i stronę pracodawców. Ze strony MZ szefem zespołu negocjacyjnego był minister Waldemar Kraska – przekazał Niedzielski.

Protest medyków zawieszony. Co ustalono? 

- Rozmowy toczyły się wiele tygodni. To są rozmowy cykliczne - zaznaczył Waldemar Kraska. - Przywracamy dodatek wyjazdowy, który był zlikwidowany za rządów PO-PSL. To dodatek 30-procentowy. Dotyczy on pracowników pracujących na umowę o pracę, ale także na umowę cywilnoprawną - dodał.

- Pracownik, który pracuje na ten drugi typ umowy nie może zarabiać mniej niż 40zł/h - mówił Kraska i wymienił dodatki, które sprawiają, że ratownicy będą zarabiać nawet 60zł/h. - Ustaliliśmy także, że ratownicy ustaną w protestach. Czwarta fala już tu jest. Potrzebujemy ich, by ratowali życie Polaków.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski także jest zadowolony z przebiegu konsultacji. 

"W kontekście zwiększającej się czwartej fali zakażeń covidowych to bardzo dobra informacja, bo to oznacza, że nie będzie problemów, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnim czasie, mówię o braku obsad zespołów ratownictwa medycznego" – podsumował. 

Raport z anteny 21.09, godz.10
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze