Polak u boku papieża Leona XIV. Kim jest duchowny, który pojawił się na balkonie tuż przed nowym Ojcem Świętym?

i

Autor: PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Nowy Papież

Polak u boku papieża Leona XIV. Kim jest duchowny, który pojawił się na balkonie tuż przed nowym Ojcem Świętym?

2025-05-09 10:12

Wzruszający moment z Placu św. Piotra! Tuż po ogłoszeniu „Habemus papam!” w czwartek 8 maja 2025 roku, obok nowo wybranego papieża Leona XIV pojawił się Polak – ksiądz Krzysztof Marcjanowicz. To on towarzyszył Robertowi Prevostowi w jednej z najbardziej symbolicznych chwil dla Kościoła katolickiego. Kim jest duchowny z Polski i dlaczego znalazł się u boku Ojca Świętego?

Polak obok papieża. Symboliczna obecność

W czwartek, chwilę po godzinie 18, z komina Kaplicy Sykstyńskiej uniósł się biały dym, a na balkonie Bazyliki św. Piotra kardynał protodiakon Dominique Mamberti ogłosił światu: „Habemus papam!”. Nowym papieżem został 69-letni kardynał Robert Prevost z USA, który przyjął imię Leon XIV. Wśród duchownych towarzyszących nowemu Ojcu Świętemu uwagę mediów i wiernych przyciągnął jeden szczególny – Polak, ks. Krzysztof Marcjanowicz.

Dla wielu był to moment dumy i wzruszenia – przedstawiciel polskiego duchowieństwa znalazł się w samym centrum wydarzeń, u boku głowy Kościoła katolickiego.

Kim jest ks. Krzysztof Marcjanowicz?

Ksiądz Krzysztof Marcjanowicz to papieski ceremoniarz. To właśnie on podtrzymywał księgę liturgiczną, z której kardynał Dominique Mamberti odczytał tradycyjną formułę „Habemus papam!”. Polski duchowny od lat związany jest z Watykanem. W 2023 roku papież Franciszek mianował go podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Ks. Marcjanowicz urodził się w 1977 roku w Krakowie, a święcenia kapłańskie przyjął w 2002 roku z rąk kard. Franciszka Macharskiego. Jest doktorem liturgiki, specjalistą od symboliki kolorów w liturgii XII wieku i wykładowcą Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Od 2018 roku pełni funkcję ceremoniarza papieskiego, a jego obecność u boku Leona XIV nie była przypadkowa. To wyraz zaufania i wysokiej pozycji, jaką zajmuje w strukturach Stolicy Apostolskiej.

Wielkie oczekiwania wobec nowego pontyfikatu

Leon XIV rozpoczyna swój pontyfikat w burzliwym czasie. Kościół zmaga się z kryzysem powołań, spadającym zaufaniem społecznym, skandalami finansowymi i potrzebą dalszych reform. Zdaniem kardynała Reinharda Marxa, nowy papież powinien być „odważny, wiarygodny i zakorzeniony w wierze” – i wiele wskazuje na to, że Prevost właśnie taki jest.

Papież zapowiedział kontynuację dzieła Franciszka, co znajduje odbicie w jego wcześniejszym zaangażowaniu w reformę Kurii Rzymskiej i kwestie społeczne. Jednocześnie jest postrzegany jako umiarkowany lider – zdolny do dialogu, ale wierny doktrynie.

Kim jest nowy papież Leon XIV?

Robert Prevost, dziś znany jako Leon XIV, pochodzi z Dolton pod Chicago. Jako chłopiec był ministrantem w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Święcenia kapłańskie przyjął w 1982 roku – właśnie z tego czasu pochodzi słynna już fotografia, na której uścisnął dłoń papieża Jana Pawła II. Zdjęcie opublikowane m.in. przez „New York Post” i „Chicago Sun-Times” stało się symbolem jego drogi duchowej.

Po święceniach przez wiele lat służył w Peru jako misjonarz, proboszcz i wykładowca. Był także generałem zakonu augustianów i biskupem diecezji Chiclayo. W 2023 roku został kardynałem, a w 2025 prefektem Dykasterii ds. Biskupów. Jego nominacja na papieża była szybka – decyzję 133 kardynałów-elektorów ogłoszono już w czwartym głosowaniu.

RZ czy Ż? Jak napiszesz to słowo?
Pytanie 1 z 35
Jak zapiszesz to słowo?
E.ZAJĄCZKOWSKA: ZWYCIĘSTWO TRZASKOWSKIEGO TO JEDNOWŁADZTWO TUSKA