Pogrzeb Elżbiety II. Zakończyła się ceremonia. Królowa spocznie przy mężu

i

Autor: PAP/EPA/PO Phot Dave Jenkins/BRITISH MINISTRY OF DEFENCE/HANDOUT

Pogrzeb Elżbiety II. Zakończyła się ceremonia. Królowa spocznie obok męża

2022-09-19 17:43

W poniedziałek, 19 września odbył się pogrzeb panującej przez 70 lat królowej Elżbiety II. Nabożeństwo żałobne zaplanowane na godzinę 17.00 odbyło się w kaplicy Świętego Jerzego na zamku w Windsorze. Tam, gdzie w ubiegłym roku żegnano męża Elżbiety, Filipa. Małżeństwo spocznie we wspólnej kaplicy.

Chwilę po godzinie 17.00 trumna z ciałem królowej Elżbiety II została wniesiona do kaplicy św. Jerzego. Za karawanem z trumną szli król Karol III z królową-małżonką Camillą, księżniczka Anna i jej mąż wiceadmirał Timothy Laurence, książę Andrzej, książę Edward z żoną Zofią, następca tronu, książę William z żoną, księżną Kate, książę Harry z żoną, księżną Meghan, syn księżniczki Anny Peter Phillips, syn młodszej siostry Elżbiety II, księżniczki Małgorzaty, David Armstrong-Jones, kuzyni Elżbiety II - książę Gloucesteru, Ryszard, książę Kentu Michał i książę Kentu Edward.

Około kwadrans po godzinie 17.00 rozpoczęło się nabożeństwo pogrzebowe, na zakończenie którego, około godziny 18.00 trumna z ciałem Elżbiety II została opuszczona do krypty królewskiej.

O godzinie 20.30 trumna z ciałem Elżbiety II zostanie złożona do grobu w kaplicy pamięci Jerzego VI. W tej części uroczystości pogrzebowych uczestniczyć będzie tylko najbliższa rodzina.

Szczątki niemieckich policjantów odkryto w Siadle Górnym

Elżbieta II spocznie przy swoim mężu

Ciało królowej zostanie złożone w kaplicy na zamku w Windsorze u boku męża, księcia Filipa.

Zmarły w kwietniu 2021 roku książę Filip pochowany został w królewskiej krypcie w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze, ale jego ciało zostanie teraz przeniesione do znajdującej się tam kaplicy Jerzego VI. Tam pochowani zostali rodzice zmarłej w czwartek monarchini - król Jerzy VI oraz królowa matka Elżbieta Bowes-Lyon.