Podatek za psa 2021: Ile i kto musi zapłacić? Kto jest zwolniony z opłaty za psa?

i

Autor: Pixabay

Podatek za psa 2021: Ile i kto musi zapłacić? Czy jest podatek od kota?

2021-01-07 7:54

Nowy rok to czas podwyżek podatków. W 2021 roku wzrósł górny limit podatku od psa. Nie każdy i nie wszędzie jednak musi płacić za posiadanie czworonożnego przyjaciela. Kto ustala podatek od psa? Kto jest zwolniony z opłaty?

Podatek od psa: Ile wynosi w 2021 roku?

Podatek od psa to opłata, z którą musi się liczyć wielu właścicieli psów w Polsce. Jak podaje Rzeczpospolita, jego górny limit wzrósł w 2021 roku o 5 złotych. Maksymalna stawka to teraz 130,30 złotych. Opłaty w poszczególnych miejscowościach są jednak różne, a nawet może ich zupełnie nie być. Jak to możliwe? Wyjaśniamy poniżej.

Podatek od psa ustala gmina

Ministerstwo finansów co roku ustala górny limit opłat za psa. Jednak to poszczególne gminy dyktują stawki. Dlatego należność w zależności od miejsca zameldowania może być różna. Opłaty mogą być też różnicowane ze względu na wielkość psa lub jego rasę.

Co ciekawe, gmina może zupełnie zrezygnować z takiego podatku. Taka sytuacja ma miejsce na przykład w Rzeszowie, Warszawie, Łodzi czy Poznaniu. W efekcie, w dużych miastach, w których zarabia się średnio więcej nie wymagają opłaty za psa, za to bywa, że pobliskie dużym miastom małe miejscowości już tak - i odwrotnie.

Rasy psów - rozpoznacie je na zdjęciach? Co wiecie o swoich pupilach? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Pies jakiej rasy jest widoczny na zdjęciu?
Rasy psów - rozpoznacie je na zdjęciach? Co wiecie o swoich pupilach? [QUIZ]

Do kiedy trzeba zapłacić podatek za psa?

Podsumowując, każdy właściciel psa powinien zorientować się we własnej gminie, czy podatek od psa jest wymagany i jeśli tak, to w jakiej wysokości. Opłatę powinno się uiścić do 30 kwietnia. Jeśli pies urodził się po tym terminie, wówczas przyjmuje się termin uiszczenia podatku dwa miesiące od niego.

Kto jest zwolniony z płacenia podatku za psa?

Dziennikprawny.pl wyjaśnia, kto jest zwolniony z podatku od psa. To:

  • seniorzy powyżej 65. roku życia,
  • osoby niepełnosprawne w jednym psem lub psem asystującym,
  • rolnicy, jeśli mają maksymalnie dwa psy,
  • członkowie personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Polski.

Czy jest podatek od kota?

Dziennikprawny.pl dodaje, że podatek dotyczy tylko psów, zatem nie zapłacimy daniny za króliki, świnki morskie, chomiki czy koty. Właściciele tych ostatnich muszą jednak pamiętać o jednym, jeśli kupili kota rasowego za cenę powyżej 1000 złotych:

"Właściciel takiego kota ma obowiązek odprowadzić podatek w wysokości 2 proc. wartości “przedmiotu” sprzedaży. Podatek należy zapłacić w ciągu 14 dni od zawarcia umowy z hodowcą. Zwolnieni od podatku są ci, którzy kupili kota od podmiotu wystawiającego fakturę VAT lub adoptowali rasowego kotka ze schroniska" - wyjaśnia dziennikprawny.pl.

Posłuchaj o padaczce u psów. Poznaj jej przyczyny, objawy i sposób leczenia. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Seniorka podkładała ogień na wrocławskich osiedlach