pies

i

Autor: Pixaby Podatek od psa od 2022 roku. Ile wyniesie? Kto jest z niego zwolniony?

Masz w domu psa? Idą duże zmiany. Od 2022 roku zapłacisz za niego krocie!

2021-09-01 8:15

Macie w swoim domu psiaka? Lepiej przygotujcie portfele. Od nowego roku czekają was nowe wydatki. Wzrośnie bowiem podatek od psa. Ile wyniesie? Kto jest zwolniony z podatku od psa? Sprawdźcie w naszym materiale.

Podatek od pasa: ile wynosi? Czeka nas wzrost opłat!

Podatek od psa w Polsce obowiązuje od 1991 roku. Jego stawkę ustalają poszczególne gminy, jednak to ustawa określa jego maksymalną stawkę. Płaci się go raz w roku. Co ważne, podatek od psa nie obowiązuje w każdym miejscu w Polsce. Trzeba go płacić np. w Szczecinie czy w Krakowie. Zupełnie inaczej jest za to w stolicy kraju. W Warszawie bowiem podatek od psa nie obowiązuje. Aby dowiedzieć się, czy w naszej okolicy podatek od psa jest obowiązkowy, trzeba to sprawdzić na stronie gminy.

Kultowe Ikarusy zaparkowały w Bydgoszczy! Za banu zlot zabytkowych autobusów.

Miłośników zwierząt z pewnością nie ucieszy informacja, że podatek od psa wzrośnie od 2022 roku. Ile będzie trzeba zapłacić? W 2022 roku górna stawka za podatek od psa wyniesie 135 zł - o 5 zł więcej niż w tym roku. Jeśli nasz pupil urodził się w pierwszej połowie roku - musimy zapłacić całość kwoty. Jeśli w drugiej, opłata wynosi połowę stawki.

Podatek od psa. Kto jest z niego zwolniony?

Choć podatek od psa w Polsce obowiązuje od 30 lat, to nie wszyscy wiedzą, że powinni go płacić. Co ważne, są też osoby zwolnione z podatku od psa. Poza mieszkańcami rejonów, gdzie opłaty nie obowiązują, chodzi jeszcze o:

  • osoby niepełnosprawne, korzystające z pomocy psa asystującego
  • osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (nawet jeśli zwierzak nie pracuje jako ich przewodnik). W takim wypadku jednak zwolnienie dotyczy tylko jednego psa
  • osoby powyżej 65 roku życia i prowadzący gospodarstwo domowe samotnie
  • osoby objęte podatkiem rolnym od gospodarstw rolnych (jeśli posiadają dwa psy)
  • członkowie przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych (jeśli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej)

Co pamiętasz z podstawówki? Sprawdź swoją wiedzę!

Pytanie 1 z 10
Wymień planety Układu Słonecznego, licząc w kolejności od Słońca: