Najnowsze zdjęcie z Marsa

i

Autor: Courtesy NASA/JPL-Caltech

Perseverance na Marsie. Zobacz NAJNOWSZE ZDJĘCIA z powierzchni planety i przebiegu misji

2021-02-21 9:55

Łazik Perseverance wylądował na Marsie w czwartek, 18 lutego. Bardzo szybko, NASA - czyli amerykańska agencja kosmiczna - zaczęła publikować zdjęcia z powierzchni planety, nadsyłane przez pojazd. Zobaczcie, jak wygląda czerwona planeta oraz jak na zdjęciach NASA zaprezentowany został przebieg tej bardzo ważnej dla podboju kosmosu misji.

Łazik Perseverance wylądował na Marsie w czwartek wieczorem. Jako miejsce jego lądowania wybrano krater uderzeniowy Jezero, ma on średnicę 49 km.

- Łazik będzie wyposażony w aparaturę do badania życia, badania artefaktów, które pochodzą od życia, które może tam kiedyś było, albo jeszcze nawet się tli pod powierzchnią - powiedziała dr Natalia Zalewska, planetolożka z Centrum Badań Kosmicznych PAN, podczas towarzyszącej lądowaniu łazika internetowej transmisji.

Jak podkreślają eksperci, krater Jezero był miejscem trudnym do lądowania i poruszania się dla łazika, ale wybranym niezwykle starannie.

- To jedno z najlepszych miejsc na całej planecie, aby zbadać, czy na Marsie kiedyś istniało życie. Jest to jedna z lokalizacji, w której na sto procent wiemy, że woda przebywała przez dłuższy czas. Do krateru prowadzą bowiem meandrujące ścieżki wydrążone przez wodę, czyli doliny rzeczne - mówiła dr Anna Łosiak, geolożka planetarna Instytutu Nauk Geologicznych PAN. Ten meandrujący kształt wskazuje, że powstawały one przez dłuższy czas.

- To nie była więc jedna, nietypowa, gigantyczna powódź, która spłynęła i później zniknęła - powiedziała.

Przejdź do galerii, by zobaczyć najnowsze zdjęcia z misji Perseverance.

Łazik Perseverance wylądował na Marsie