Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

TA CHOROBA grozi prawie każdemu dziecku! Nie ma na nią szczepionki!

2022-02-18 10:20

Pediatrzy ostrzegają, że bostonka rozprzestrzenia się obecnie wśród najmłodszych mieszkańców Podhala. Nazwa choroby dłoni, stóp i ust potocznie zwanej chorobą bostońską lub bostonką odnosi się do trzech obszarów, które zwykle zajmuje ona na ciele zakażonego. W artykule dowiecie się jak ją rozpoznać i czy jest ona groźna dla dzieci.

Bostonka – choroba, na którą choruje prawie każde dziecko

Bostonką zakażają się głównie dzieci uczęszczające do żłobków i przedszkoli. Pediatrzy ostrzegają, że bostonka rozprzestrzenia się obecnie wśród najmłodszych mieszkańców Podhala. Nazwa choroby dłoni, stóp i ust potocznie zwanej chorobą bostońską lub bostonką odnosi się do trzech obszarów, które zwykle zajmuje ona na ciele zakażonego (ang. Hand, foot and mouth disease – HFMD).

Częstotliwość występowania tzw. bostonki nie jest zależna od regionu, a od temperatury; może pojawić się w fazie późnozimowej lub wczesnowiosennej, ale szczyt zachorowań mamy najczęściej latem; prędzej czy później zachoruje na nią prawie każde dziecko – wskazała dr Monika Wanke-Rytt, dyrektor ds. lecznictwa dziecięcego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Choroba często pojawia się w fazie późnozimowej lub wczesnowiosennej, ale również latem i właśnie wtedy zakażeń jest najwięcej, choć oczywiście może dochodzić do nich przez cały rok. Dodała, że jej przebieg u dzieci zwykle jest łagodny.

Wichura przewróciła dźwig budowlany w Krakowie! Są ranni

Choroba bostońska (bostonka) – objawy

Chorobę wywołują wirusy z grupy Coxsackie, odpowiedzialne najczęściej za łagodne infekcje o różnej charakterystyce. Nie ma szczepionki przeciwko wirusowi wywołującemu chorobę dłoni, stóp i ust. W przypadku zachorowania stosuje się wyłącznie leczenie objawowe. To właśnie na dłoniach, stopach i w jamie ustnej zaobserwować można pęcherzyki, grudki i plamki, wyglądające inaczej w zależności od fazy choroby. Może zdarzyć się jednak, że pojawią się one również na innych częściach ciała, poza tymi najbardziej charakterystycznymi punktami. Szczególnie dokuczliwe, i to zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych, mogą być bolesne zmiany w jamie ustnej. Trudno wówczas przyjmować płyny i pokarmy, co może być szczególnie niebezpieczne w przypadku najmłodszych.

Do zakażenia najczęściej dochodzi drogą kropelkową, ale bostonka to także choroba tzw. brudnych rąk.

Możemy zakazić się przez wydzieliny, ale też wymianę przedmiotów między zakażonymi, stąd najwięcej przypadków występuje w przedszkolach i żłobkach. Trudno jednak, żeby tak małe dzieci, które w nich przebywają, myły i dezynfekowały ręce po dotykaniu zabawek, więc wirus roznosi się przez skażone przedmioty – podkreśliła dr Wanke-Rytt.

Pediatra wskazała, że dziecko można w pewien sposób uchronić przed chorobą, ucząc je dbałości o higienę. Jednak podobnie jak inne infekcje wirusowe lub katar, bostonka jest trudna do uniknięcia.

Na bostonkę można zachorować kilkukrotnie, choroba ta wystąpić może również u osób dorosłych.

Można zachorować kilkukrotnie, ale pierwsze zakażenie jest najgorsze. Można więc mieć pecha i po raz pierwszy zakazić się w wieku trzydziestu kilku lat. Wówczas przebieg, tak jak w przypadku ospy, będzie cięższy, chociaż to też nie jest regułą – wskazała lekarz.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!