Władimir Putin

i

Autor: pixabay.com Władimir Putin

Pandora Papers - Co to jest? Światowi liderzy, gwiazdy i biznesmeni mogą zacząć się bać!

2021-10-04 10:37

Wpływowi politycy, wśród których można wymienić Władimira Putina czy Tony'ego Blaira, gwiazdy, jak Shakira oraz wielcy biznesmeni - wszyscy oni znaleźli się dziś na celowniku dziennikarzy. Z naszego artykułu dowiecie się, czym jest Pandora Papers.

Pandora Papers - co to jest? To pytanie, które zadaje sobie w Polsce coraz więcej osób. Wszystko to przez pojawiające się w Internecie artykuły opatrzone tą tajemniczą nazwą. Nawiązuje ona do mitycznej Puszki Pandory - szkatuły, która po otwarciu uwolniła zło i pogrążyła świat w chaosie. Podobny skutek mogą mieć publikacje związane z Pandora Papers, z tym że chaos zapanuje wśród politycznych przywódców, liderów biznesu, gwiazd i możnych. To oni mogą się bowiem obawiać ujawnienia swoich sekretów, o których opinia publiczna miała się nigdy nie dowiedzieć. Czym jest projekt Pandora Papers i jakie znane osobistości prześwietla? Tego dowiecie się w dalszej części artykułu.

Dopakowane sprzętem nowe radiowozy

Pandora Papers - największe śledztwo dziennikarskie wszechczasów

Pandora Papers to międzynarodowe śledztwo dziennikarskie, w którym udział bierze ponad 600 pracowników i pracownic 150 redakcji ze 117 krajów. W projekt zaangażowały się najważniejsze światowe dzienniki, jak The Washington Post czy The Guardian. Włączyły się także polskie redakcje, wśród których można wymienić Gazetę Wyborczą. Skala Pandora Papers jest ogromna i przerasta wcześniejsze wielkie śledztwo dziennikarskie - prowadzone przed pięcioma laty Panama Papers. Dziennikarze mieli teraz do przeanalizowania niemal 12 milionów dokumentów (2,9 terabajty danych), które zdobyło i opublikowało Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ). W ramach śledztwa, bada się wątki ukrywania bogactwa, oszustw podatkowych czy prania brudnych pieniędzy przez polityków, biznesmenów i gwiazdy światowego formatu.

Gwiazdy i możni na celowniku dziennikarzy! Tych ludzi dotyczy śledztwo Pandora Papers

Redakcje z całego Świata zajęły się różnymi wątkami znalezionymi w dokumentach. W trakcie analizowania wycieków, odkryto skandale i finansowe machinacje, w które zamieszane są osobowości z czołówek gazet. Wśród prześwietlonych są między innymi:

  • Władimir Putin - amerykańscy dziennikarze badają wątek nieślubnej córki prezydenta Rosji. Z dokumentów wynika, że matka dziecka miała dostać warty 4 mln. dolarów apartament w Monako, w zamian za niewyjawienie skandalu.
  • Tony Blair - były premier Wielkiej Brytanii wraz z żoną mogli uniknąć zapłacenia 312 tys. funtów podatku. Pozwalać na to miała konstrukcja umowy na kupno biura w Londynie, które weszło w posiadanie polityka i jego małżonki.
  • Shakira - kolumbijska gwiazda muzyki w latach 2012 - 2014 mogła uniknąć zapłacenia fiskusowi około 16,4 mln. euro podatków.
  • Wołodymyr Zełenski - prezydent Ukrainy prawdopodobnie ukrywał majątki ulokowane w spółkach funkcjonujących w tzw. "rajach podatkowych".
  • Andrej Babis - premier Czech mógł wyprowadzić 400 mln. koron na zakup luksusowych posiadłości na Lazurowym Wybrzeżu.
  • Król Jordanii Abdullah II bin Al-Hussein - dokumenty wskazują, że wydał ponad 70 mln. funtów na zagraniczne mieszkania, podczas gdy jego kraj korzystał z pomocy finansowej z Wielkiej Brytanii i USA.
  • Rafał Brzoska - twórca InPostu mógł obniżać wysokość płaconych podatków dzięki zabiegom związanym z transakcjami na Cyprze.

To oczywiście tylko niektóre osoby, których nazwiska znalazł się w dokumentach Pandora Papers. Wyniki prowadzonego od miesięcy śledztwa ujawnią wkrótce więcej skandali, których bohaterami są politycy, celebryci i najbogatsi ludzie Świata.