Oświadczenie Andrzeja Dudy. Rozpoczynamy ofensywę dyplomatyczną

i

Autor: PAP/Marian Zubrzycki

Oświadczenie Andrzeja Dudy. "Rozpoczynamy ofensywę dyplomatyczną"

2023-02-13 11:48

Rozpoczynamy ofensywę dyplomatyczną - oświadczył prezydent Andrzej Duda. Zapowiedział, że jeszcze przed wizytą w Polsce prezydenta USA Joe Bidena, spotka się m.in. z sekretarzem generalnym NATO, premierem Wielkiej Brytanii, kanclerzem Niemiec, prezydentem Francji oraz prezydentami Litwy i Słowacji

Prezydent przedstawił w poniedziałek swoje plany dyplomatyczne na najbliższy tydzień, jeszcze przed wizytą prezydenta USA w Polsce, zaplanowaną na 20-22 lutego. Stwierdził, że czas przed wizytą Bidena to bardzo dobry moment, by "podjąć swoistą ofensywę dyplomatyczną".

"Niezależnie od przyjazdu prezydenta Bidena, zaprojektowaliśmy cały szereg działań (...) i rzeczywiście ruszamy z tą ofensywą dyplomatyczną dosłownie w najbliższych dniach"

 - powiedział Duda.

Zapowiedział, że we wtorek będzie formie wideokonferencji będzie rozmawiał z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą i prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą, w czwartek w Brukseli spotka się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, a następnie uda się do Wielkiej Brytanii, by spotkać się z królem Karolem III i premierem Rishim Sunakiem.

"Następnie udam się do Monachium, gdzie odbędzie się spotkanie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholz i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, a także z nowo wybranym prezydentem Czech (Petrem Pavlem - PAP) oraz premierem Norwegii (Jonasem Gahrem Stoerem - PAP)" - poinformował prezydent.

Zapowiedział, że kluczowym tematem spotkania z sekretarzem generalnym NATO będą kwestie związane z zaplanowanym na lipiec szczytem Sojuszu w Wilnie, a także ze spotkaniem liderów państw Bukaresztańskiej Dziewiątki, które odbędzie się w Warszawie w czasie wizyty prezydenta Bidena.

Prezydenta przypomniał, że obecnie funkcję gospodarza B9 pełni Słowacja, a Litwa będzie gospodarzem nadchodzącego szczytu NATO - stąd też, jak mówił, zaplanowana na wtorek rozmowa z przywódcami tych państw.

Narkotykowy baron stanie przed sądem! Jego grupa wyprała 1,4 miliarda złotych i handlowała kokainą
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE