Niepokój w Watykanie. Faworyt na papieża z problemami zdrowotnymi

i

Autor: TIZIANA FABI/AFP/East News

watykan

Niepokój w Watykanie. Faworyt na papieża z problemami zdrowotnymi

2025-05-02 9:12

W Watykanie narasta napięcie tuż przed rozpoczęciem konklawe. Jak donoszą włoskie media, poważne zaniepokojenie wywołało nagłe pogorszenie stanu zdrowia kardynała Pietro Parolina. 70-letni sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej uchodzi za jednego z głównych faworytów do objęcia papieskiego tronu.

Pogorszenie stanu zdrowia kardynała Pietro Parolina

Jak poinformowała na platformie X watykańska dziennikarka Diane Montagna, w środę po południu w Watykanie ogłoszono alarm w związku z nagłym pogorszeniem stanu zdrowia kardynała Pietro Parolina. Duchowny miał poczuć się źle z powodu podwyższonego ciśnienia krwi i przez około godzinę pozostawał pod opieką zespołu medycznego.

To główny kandydat na nowego papieża

Pietro Parolin to 70-letni włoski kardynał, dotychczasowy sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Wymieniany jest jako jeden z głównych faworytów do objęcia tronu po zmarłym papieżu Franciszku.

Jest doświadczonym dyplomatą, zaangażowanym w ostatnich latach m.in. w działania na rzecz normalizacji stosunków między Watykanem a Chinami, czego rezultatem było podpisane i różnie oceniane wstępne porozumienie dotyczące mianowania chińskich biskupów.

Jego ewentualny wybór przedstawiany jest w komentarzach jako gwarancja spokojnej kontynuacji pontyfikatu zmarłego papieża oraz odpowiedź na potrzebę przywódcy Kościoła, który w obecnych trudnych czasach byłby także dyplomatą, zorientowanym w polityce międzynarodowej. Kardynał Parolin nie ma natomiast doświadczenia duszpasterskiego. To on ma przewodniczyć konklawe jako najstarszy nominacją kardynał-biskup uprawniony do udziału w wyborze papieża.

Inni poważni kandydaci na papieża

Pietro Parolin nie jest jednak jedynym rozważanym kandydatem. Na liście papabili są też inne wpływowe postaci:

  • Mario Grech – 68-letni sekretarz generalny Synodu Biskupów z Malty. Zwolennik większego zaangażowania świeckich w życie Kościoła.
  • Jean-Claude Hollerich – 65-letni arcybiskup Luksemburga. Znany z progresywnego podejścia i współpracy z kard. Grechem.
  • Anders Arborelius – 75-letni kardynał ze Szwecji, konwertyta z luteranizmu, biskup Sztokholmu. Znany z konserwatywnego podejścia w kwestiach doktrynalnych, ale zaangażowany społecznie.
  • Matteo Zuppi – 69-letni metropolita Bolonii, przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch.  Angażuje się w sprawy społeczne i międzynarodowe.
  • Pierbattista Pizzaballa – 60-letni łaciński patriarcha Jerozolimy. Angażuje się w działania pokojowe na Bliskim Wschodzie i pomoc humanitarną dla Palestyńczyków.
  • Claudio Gugerotti – 69-letni prefekt Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich, doświadczony watykański dyplomata.
  • Peter Erdo – 72-letni prymas Węgier, konserwatysta skłonny do dialogu.
  • Luis Antonio Tagle – 67-latek z Filipin, nazywany "azjatyckim Franciszkiem", znany z liberalnych poglądów i otwartości na osoby homoseksualne i rozwiedzione.
  • Fridolin Ambongo Besungu – 65-letni metropolita Kinszasy, przeciwnik błogosławieństw par jednopłciowych, krytyk Zachodu, wspierający afrykańską niezależność.
  • Francois Bustillo (56 lat) i Jean-Marc Aveline (66 lat) – dynamiczni kardynałowie z Francji.
  • Robert Francis Prevost – 69-letni prefekt Dykasterii ds. Biskupów z USA.
  • Michael Czerny – 68-letni Kanadyjczyk, specjalista ds. migracji i rozwoju.
KS.P.ŚLIWIŃSKI: W KONKLAWE NIE UCZESTNICZYŁO NIGDY TAK WIELU KARDYNAŁÓW