Nad Polskę NADCIĄGA WICHURA! Porywy nawet do 100 km/h. Te województwa są zagrożone [LISTA]

i

Autor: pixabay.com Wielkopolska: Potężna wichura łamała drzewa jak zapałki! Prawie 2 tys. wezwań straży pożarnej

Nad Polskę NADCIĄGA WICHURA! Porywy nawet do 100 km/h. IMGW: "Wiatr może łamać drzewa, niszczyć budynki"

2021-09-23 7:54

Nad Polskę nadciąga niebezpieczna wichura. W całym kraju wiatr może łamać drzewa, niszczyć budynki i zrywać linie energetyczne, co może skutkować przerwami w dostawie prądu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Szczegóły w artykule.

Nad Polskę nadciąga wichura. IMGW: "Wiatr może łamać drzewa, niszczyć budynki i zrywać linie energetyczne"

Pogoda w ostatnim czasie mocno daje nam się we znaki. Nie inaczej będzie też w ciągu najbliższych dni. W czwartek, nasuwający się od północnego zachodu, niż z ośrodkiem nad Skandynawią przyniesie przejściowe ocieplenie i przede wszystkim gwałtowny wzrost prędkości wiatru. Efektem tych zmian będą niebezpieczne zjawiska atmosferyczne. Jeżeli więc planowaliście jesienny spacer, lepiej zostańcie w domu z dobrą książką i ciepłą herbatą. – Wszystko to za sprawą bardzo dużej różnicy ciśnienia, która wieczorem sięgać będzie nawet 20 hPa pomiędzy wybrzeżem a południem Polski. Tak duży gradient baryczny będzie również wywoływał gorsze samopoczucie u osób wrażliwych na zmianę pogody. Najsilniejsze porywy wiatru do 90 km/h wystąpią nad morzem, nieco słabiej wiać będzie w głębi lądu – do 70 km/h. Najniebezpieczniej będzie w nocy z czwartku na piątek, kiedy prędkość wiatru znacząco wzrośnie w całym kraju – do 100 km/h w porywach nad morzem i do 80 km/h na pozostałym obszarze Polski. Trudne warunki będą panować w szczytowych partiach Sudetów i Tatr – tam opady deszczu i silny wiatr do 110 km/h – ostrzegają synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W całej Polsce wiatr może łamać drzewa, niszczyć budynki i zrywać linie energetyczne, co może skutkować przerwami w dostawie prądu.

– W piątek również wietrznie, ale w poszczególnych regionach pogoda będzie się poprawiać. Na wschodnim wybrzeżu porywy wiatru w pierwszej połowie dnia będą dochodzić jeszcze do 90 km/h. Podobne wartości spodziewane są wysoko w górach. Na pozostałym obszarze Polski porywy wiatru nie powinny przekraczać 70 km/h, a pod wieczór już tylko 50 km/h – podaje IMGW.

Poprawa pogody ma nastąpić w sobotę. Będzie więcej słońca, więcej stopni na termometrach, a siła wiatru spadnie do 50-60 km/h.

Raport z anteny 21.09, godz.10

IMGW. Ostrzeżenia przed silnym wiatrem dla całej Polski

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prawdopodobnie wyda ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla całej Polski. Będzie ono obowiązywało od czwartku (23 września) do soboty rano (25 września). Ostrzeżenie drugiego stopnia zostało już wydane dla województwa pomorskiego oraz zachodniopomorskiego.

Na te psy musisz mieć zezwolenie! Zobacz listę najgroźniejszych ras w Polsce