Ministerstwo Zdrowia: Szczepionka chroni przed wariantem omikron!

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Ministerstwo Zdrowia: Szczepionka chroni przed wariantem omikron!

Ministerstwo Zdrowia: Szczepionka chroni przed wariantem omikron!

2021-12-01 18:28

Izraelskie Ministerstwo Zdrowia informuje, że są dowody wskazujące, że szczepionka chroni przed nowym wariantem koronawirusa omikron. W Izraelu zarejestrowano cztery takie przypadki, w Polsce póki co żadnego. Trwa jednak badanie dwóch podejrzanych próbek na Śląsku.

- W najbliższych dniach będziemy mieli dokładniejsze informacje na temat skuteczności szczepionki przeciw wariantowi Omikron, ale jest tu miejsce na optymizm i istnieją wstępne przesłanki, że ci, którzy są zaszczepieni szczepionką w dalszym ciągu ważną lub przypominającą będą przed nim chronieni - powiedział Horowitz w trakcie wizyty w Centrum Medycznym Soroka w Beer Szewie wraz z ministrem finansów Awigdorem Libermanem. - Szczepienie jest teraz naprawdę kluczowe. Każdy, kto zostanie narażony na wariant Omicron bez zaszczepienia, narazi się na niepotrzebne ryzyko - oznajmił.

Czytaj także: Omikron: Czy szczepionki chronią przed nowym wariantem koronawirusa? [EKSPERT]

 Późnym wieczorem we wtorek w raporcie telewizji Channel 12 podano, że szczepionka Pfizera jest tylko nieco mniej skuteczna w zapobieganiu zakażeniom Omikronem niż Deltą – 90 proc. w porównaniu do 95 proc. – podczas gdy jest równie skuteczna – około 93 proc. – w zapobieganiu poważnym objawom u osób zaszczepionych już dawką przypominającą.

Według raportu zdolność wariantu Omikron do zakażania jest wyższa niż Delta, ale nie tak bardzo, jak się obawiano – około 1,3 razy wyższa.

Quiz. Skąd się wzięły nazwy miesięcy?

Pytanie 1 z 12
"Lipiec" nazywa się tak z powodu...
Poradnik Zdrowie: Żyję ze schizofrenią