Kto wymyślił matury? Kim był Baron von Zedlitz?

i

Autor: Canva.com / By Harald Rossa - Own work, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2831422 Zdjęcie poglądowe

Kto wymyślił matury? Kim był Baron von Zedlitz?

2022-05-04 7:52

Matura 2022 zbliża się wielkimi krokami. W tych trudnych momentach, gdy zakuwacie do egzaminu z pewnością nie raz przyszła wam do głowy myśl: ,,kto to w ogóle wymyślił?!". My znamy odpowiedź na to frasujące maturzystów pytanie! Okazuje się, że wszystkiemu winien (lub też to jego zasługa) jest Baron von Zedlitz! Kto to taki? Sprawdźcie!

Spis treści

  1. Kto i po co wymyślił maturę?
  2. Baron Karl von Zedlitz - kto to taki?

Kto i po co wymyślił maturę?

Matura to nie nowoczesny wynalazek. Kto ją właściwie wymyślił? Był to pruski minister szkolnictwa, Baron Karl von Zedlitz. Jego pomysł wcielono w życie w roku 1788 roku. Pierwszą maturę napisano zatem 233 lata temu! Początkowo, na próbę reformę tę przyjęło tylko kilka szkół. Szybko jednak okazało się, że ten innowacyjny pomysł świetnie sprawdza się w rekrutowaniu kandydatów na uczelnie wyższe.

Elegancka złodziejka ukradła tulipany

Baron Karl von Zedlitz - kto to taki?

Baron Karl von Zedlitz był Ślązakiem, urodzonym 4 stycznia 1731 r. w Schwarzwaldau koło Waldenburga (obecnie Wałbrzych). Należał do najwybitniejszych osobowości swojej epoki w regionie i ogólnie w Królestwie. Był wyjątkowo uzdolniony, na uniwersytecie w Halle studiował prawo, nauki polityczne i filozofię. Warto również wiedzieć, ze zaliczany jest do przyjaciół słynnego na cały świat myśliciela Immanuela Kanta. Reformator szkół, którego największą zasługą było z pewnością wprowadzenie edyktem z 23 grudnia 1788 r. w gimnazjach i innych szkołach średnich egzaminu dojrzałości. Matura tak jak i dzisiaj uprawniała do rozpoczęcia studiów lub podjęcia pracy w administracji państwowej. Zmarł po przejściu kilku udarów 18 marca 1793 r. w majątku Kapsdorf.

QUIZ: czy jesteś gotowy na maturę 2022 z języka polskiego?

Pytanie 1 z 10
Do jakiego rodu należał Hrabia z "Pana Tadeusza"?
Pan Tadeusz - A. Mickiewicz