Ksiądz

i

Autor: Pixabay

Kolęda 2021/2022. Ile dać księdzu po kolędzie?

2021-12-22 8:22

Wielkimi krokami zbliża się kolęda. W niektórych regionach Polski już się nawet zaczęła. Podczas pandemii koronawirusa decyzję w sprawie kolędy i tego, czy księża będą chodzić po domach, podejmują proboszcze poszczególnych parafii. Jednak niezależnie od tego, jak będzie wyglądała ta wizyta, wierni zostawią dla księdza kopertę z pieniędzmi. Ile dać w takim razie księdzu po kolędzie?

Wizyta duszpasterska to nieodłączna część świąt Bożego Narodzenia. W tym roku po raz kolejny będzie wyglądała nieco inaczej. Część kurii odwoła kolędę całkowicie, część zaprosi mieszkańców poszczególnych ulic na specjalne msze do kościoła, część odwiedzi tylko tych parafian, którzy wcześniej ich zaprosili. Warto jednak zastanowić się ile w tym roku dać księdzu po kolędzie. A sprawa nie jest wcale taka oczywista, zwłaszcza, że niektórzy chcą uwzględnić przy tym wciąż galopującą inflację.

W 2020 r. parafianie do koperty wkładali różne kwoty. Przedział wynosił od 10 - 100 zł. Oprócz tego niektórzy obdarowują też osobno ministrantów. W tym przypadku są to kwoty od 5 do 20 złotych. Jak informuje fakt.pl, kwoty te nie zmieniają się od lat. Czasem padała kwota nawet 150 zł.

Kolęda 2021/2022. Ile dać księdzu po kolędzie?

W tym roku kolędy stoją pod znakiem zapytania. W zeszłym roku tradycyjnej wizyty duszpasterskiej nie było. Podczas tych świąt Bożego Narodzenia w wielu miejscach taka się jednak odbędzie. Pojawia się dylemat: ile dać księdzu po kolędzie? Zaskakujące jest to, że warto dać do koperty... więcej niż w latach poprzednich. Dlaczego? Jak szacował w kwietniu 2021 Onet, dochody Kościoła w Polsce spadły w 2020 roku o około 40-60 proc. A koszty utrzymania parafii znacznie rosną. Dużo zależy od liczby wiernych czy wielkości świątyni, a w małych miejscowościach są one mniejsze, ale w każdej parafii największą częścią wydatków są rachunki za ogrzewanie, prąd, gaz czy wywóz nieczystości. Ważną rubryką są też pensje pracowników czy ewentualne roboty remontowe.

Z racji tego, że inflacja wciąż szaleje i galopuje, warto mieć na uwadze wsparcie swojej parafii. Trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek i dać do koperty tyle, ile jesteśmy w stanie. Przedział 10 - 200 zł wydaje się tutaj jak najbardziej słuszny i właściwy. 

Co wiesz o potrawach świątecznych?

Pytanie 1 z 12
Z czego powinien być tradycyjny kompot wigilijny?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]!

Super Raport 15.12 (Goście: Krzysztof Śmiszek - Nowa Lewica oraz Radosław Fogiel - PiS) Sedno Sprawy: prof. Krzyztof Pyrć