Kilka lat temu grali na ulicy, teraz świętują zwycięstwo na Eurowizji

i

Autor: EBU/THOMAS HANSES

Kilka lat temu grali na ulicy, wczoraj wygrali Konkurs Piosenki Eurowizji

2021-05-23 8:54

Kilka lat temu grali na ulicy, wczoraj wygrali Konkurs Piosenki Eurowizji. Włoski zespół Maneskin miał najlepszą propozycje muzyczną na tegoroczny europejski konkurs piosenki – tak zadecydowała Europa. Jak podaje PAP Maneskin jeszcze kilka lat temu grywał na rzymskiej ulicy Via del Corso, a teraz może świętować spory sukces.

Kilka lat temu grali na ulicy, teraz świętują zwycięstwo na Eurowizji – to o zespole Maneskin, który przygotował na tegoroczną Eurowizję najlepsza piosenkę, wygrywając 65. edycję Eurowizji. Włosi po raz trzeci odnieśli triumf, a ostatni miał miejsce 31 lat temu, gdy zwyciężył Toto Cutugno. W 1990 roku wygrał on piosenką „Insieme: 1992” (Razem: 1992) o europejskiej jedności. Data w jej tytule przywoływała rok podpisania Traktatu o Unii Europejskiej. Wcześniej, w 1964 roku pierwsze miejsce zajęła Gigliola Cinquetti mając 16 lat.

CZYTAJ TAKŻE: Noc spadających gwiazd 23/24.05 - o której oglądać meteory z roju Camelopardalidów?

Kilka lat temu grali na ulicy, teraz… są na „dachu Europy”

Jak podaje PAP włoski dziennik "La Repubblica" podkreśla, że Maneskin są na "dachu Europy".

- Wygrali jak najbardziej zasłużenie. To oni są nowym pokoleniem UE, uosabiają go swoją energią, swoją wolnością, pasją - pododaje rzymska gazeta. Odnotowuje, że na zakończenie po ogłoszeniu werdyktu zespół zaśpiewał piosenkę "Zitti e buoni" w wersji nieocenzurowanej, z przekleństwami, które wcześniej usunięto zgodnie z regulaminem.

"Europa głosowała na czworo młodych rzymian, na ich muzykę, ich energię i ich siłę. To ogromna satysfakcja, to nowa Italia, Italia młoda, elektryczna i rockowa. Nie można nie być zadowolonym widząc grupę dwudziestolatków, którzy zaczęli od gry na ulicy, na Via del Corso , a w ciągu kilku miesięcy odnieśli triumf w San Remo i w Rotterdamie" - zaznacza dziennik.

Włochy zorganizują 66. edycję Eurowizji, gdzie?

Włochy, jako laureat tegorocznej edycji Eurowizji zorganizują konkurs w przyszłym roku. Jak podaje PAP: z wypowiedzi przedstawiciela dyrekcji RAI odbędzie się on w Turynie - zaznacza "La Stampa". Taka deklaracja padła jeszcze przed finałem, gdy już wtedy uważano Włochów za faworytów.

Eurowizja 2021. Z nimi konkurował Rafał Brzozowski! Skrót występów podczas II półfinału