Kiedy jest Prima Aprilis? Co to za dzień i w jakich krajach na świecie się go obchodzi?

2021-04-01 8:39 a.d.
Kiedy jest Prima Aprilis? Co to za dzień i w jakich krajach na świecie się go obchodzi?
Autor: Canva.com Kiedy jest Prima Aprilis? Co to za dzień i w jakich krajach na świecie się go obchodzi?

Kiedy jest Prima Aprilis? Co to za dzień i w jakich krajach na świecie się go obchodzi? Każdy lubi się czasem pośmiać. Żarty należy jednak odłożyć na bok, gdy koronawirus wciąż nie daje za wygraną, a życie codzienne staje się prawdziwym ciężarem. Na szczęście, przez jeden dzień w roku nie musimy o tym myśleć! Kiedy jest Prima Aprilis? 2021

Spis treści

  1. Gdzie na świecie obchodzi się Prima Aprilis?
  2. Prima Aprilis - jak będzie pogoda 1 kwietnia?

Kiedy jest Prima Aprilis? Co to za dzień i w jakich krajach na świecie się go obchodzi? Prima Aprilis to święto, które obchodzimy każdego roku 1 kwietnia. Dzień ten uwielbiany jest zwłaszcza przez dzieciaki, bo mogą one bez żadnych konsekwencji płatać figle i żartować ze znajomych i rodziców. Pochodzenie tego zwyczaju nie jest dokładnie wyjaśnione, jednak wiosną obchodzi się go w wielu krajach na świecie. Jego nazwa we Francji nawiązuje do przypinania do pleców kartki z rybą.

Według niektórych, popularny miał być już nawet w późnym średniowieczu! Niektórzy wiążą jego powstanie również z rzymskim zwyczajem Cerialii, obchodzonym na początku kwietnia na cześć bogini Ceres. Inni uważają, że może mieć to związek z mitem o Demeter i Persefonie. Piękna córka ziemi miała być porwaną przez Hadesa właśnie na początku miesiąca kwietnia. Dawniej otrzymywano wtedy również drobne upominki.

W wielu krajach Europy 1 kwietnia był również czasem pobudki duchów z zimowego snu. Wtedy też z początkiem wiosny zaczynały mścić się na ludziach. Było więc ono świętem pogańskim.

Szokujące oświadczenie dominikanów obnaża mroczną przeszłość

Gdzie na świecie obchodzi się Prima Aprilis?

  • W Rosji 1 kwietnia nosi nazwę „Dzień śmiechu”
  • W Wielkiej Brytanii, Australii i RPA obchodzimy April Fools’ Day
  • Aprilscherz obchodzi się w Niemczech i innych krajach germańskojęzycznych
  • We Francji prima aprilis jest określany jako „Dzień kwietniowej ryby”
  • W Szkocji- Hunt the gowk Day

Prima Aprilis - jak będzie pogoda 1 kwietnia?

Kwiecień zapowiada się na ogół pogodny, dużo słonecznych oraz coraz więcej cieplejszych dni, ale okresami jeszcze będzie chłodno oraz występować będą przelotne opady deszczulub deszczu ze śniegiem.

Najnowsze