Obowiązek kamerek na lekcjach zdalnych - co mówią przepisy?

i

Autor: Pixabay.com Obowiązek kamerek na lekcjach zdalnych - co mówią przepisy?

Kamerka na lekcjach zdalnych jest obowiązkowa? Rodzice uczniów domagają się zmian

2021-03-24 14:32

Wiele osób zastanawia się, czy w trakcie lekcji online uczeń musi mieć włączoną kamerkę. Jest to ważna kwestia, bo w czasie zajęć przed komputerem wielokrotnie dochodzi do przypadków ściągania odpowiedzi, ale też tzw. cyberdręczenia, czyli nabijania się z kolegów i koleżanek. Czy są jakieś przepisy, które mówią o konieczności włączania kamerek na lekcjach zdalnych?

Co można robić w trakcie lekcji, gdy nauczyciel nas nie widzi? Granie w gry na komputerze, drzemka czy ściąganie odpowiedzi - to tylko kilka pierwszych z brzegu przykładów. Warto więc odpowiedzieć na pytanie: czy kamerka na lekcjach zdalnych jest obowiązkowa?

Obowiązek kamerek na lekcjach zdalnych

Choć pandemia trwa już ponad rok, a przez większość tego czasu uczniowie uczą się zdalnie, to nadal nie ma odgórnych przepisów dotyczących obowiązku włączania kamerek w trakcie lekcji. 

Jak informuje serwis Prawo.pl, coraz częściej rodzice i nauczyciele domagają się ich wprowadzenia. Co stoi na przeszkodzie? Zastrzeżenia mają psychologowie, którzy zaznaczają, że często dochodzi do przypadków cyberdręczenia, czyli nagrywania i rozpowszechniania filmów lub zrzutów ekranów z lekcji. Dzieci są wyśmiewane za złą odpowiedź lub niekorzystną minę. 

Jednak coraz więcej rodziców chce, aby uczniowie jednak mieli włączone kamerki. Ma to pozwolić lepiej kontrolować dzieci i młodzież, które mają ogromne zaległości w nauce, bo brak im odpowiedniej motywacji

Czy będą wprowadzone odgórne przepisy dotyczące włączania kamer na lekcjach zdalnych? Prawnicy, z którymi rozmawiali dziennikarze serwisu Prawo.pl, uważają, że raczej do tego nie dojdzie. Dlaczego? Bo organizacja zdalnego i hybrydowego nauczania leży w gestii dyrektora konkretnej szkoły. Uczniowie nie powinni być karani za brak kamerki lub jej niewłączenie. Jeden z prawników powołuje się na rozporządzenie MEN z 20 marca 2020 roku, w którym jako element zajęć zdalnych wymieniono transmisję audio. Wystarczy więc głos ucznia i obraz jest niepotrzebny, aby przeprowadzić lekcję online. 

Sonda
Jak w szkolnej skali ocenisz lekcje prowadzone online?
Raport z anteny 24.03, godz.10