Agresywny pies

i

Autor: pixabay.com Agresywny pies

Jak się zachować, gdy atakuje nas pies? TE ZASADY muszą znać wszyscy! [WIDEO]

2021-09-28 12:17

Choć pies, jak mówi przysłowie, to najlepszy przyjaciel człowieka, wypadki pogryzień zdarzają się dosyć często. Co robić, gdy na naszej drodze pojawi się agresywny czworonóg? Policja przypomina o zasadach, które pozwolą uniknąć dotkliwego pogryzienia.

Pogryzienie przez psa to niestety wciąż często zgłaszany wypadek, którego winowajcą jest człowiek. Nieodpowiednie wychowanie czy brak ostrożności podczas spacerów z czworonogiem to prosta droga do niebezpiecznych sytuacji. W samej tylko Warszawie policja interweniuje blisko tysiąc razy w ciągu roku w związku ze zgłoszeniem dotyczącym nieostrożnego trzymania psa. Najczęściej sprawa kończy się mandatem, lecz zdarza się i tak, że agresywny pies wyprowadzony na spacer bez smyczy czy pozostawiony bez opieki zaatakuje i dotkliwie pogryzie człowieka. Gdy sami znajdziemy się w sytuacji jeden na jeden z agresywnym psem, nie będziemy mieli czasu na wezwanie pomocy. Wówczas jesteśmy zdani na siebie. Jak się wtedy zachować? Przede wszystkim nie panikować i pamiętać o kilku zasadach. Policja informuje o nich w specjalnym wideo.

ESKA Live: Smolasty z koncertem, jakiego jeszcze nie widzieliście!

Źródło: policja.waw.pl

Zasady zachowania w wypadku ataku psa

Na stronie internetowej Komendy Stołecznej Policji pojawił się artykuł, w którym przypomniano o zasadach zachowania w przypadku ataku psa. Policjanci podkreślają, że pies nigdy nie atakuje niesprowokowany. Rozwścieczyć czworonoga może celowe drażnienie, zabieranie jedzenia, zabawek, szarpanie się z nim. Przyczyną ataku jest też często niewłaściwy sposób, w jaki pies został wychowany i brak odpowiedniej opieki lub to, że miał on złe doświadczenia w kontaktach z ludźmi. Należy pamiętać, że agresywny pies wysyła znaki ostrzegawcze przed atakiem: zjeżona sierść, położone uszy, sztywne nogi, uniesiony ogon, warczenie, szczekanie, pokazywanie zębów, skakanie dookoła osoby - to sygnały odstraszające kogoś, kogo pies uznaje za zagrożenie lub intruza na swoim terenie. Co wówczas robić? Mundurowi podają zasady w sześciu punktach:

  1. stań, nie uciekaj (pies ma instynkt pościgu i złapania ofiary - jest przecież potomkiem wilka),
  2. nie patrz psu w oczy,
  3. nie okazuj strachu,
  4. nie odwracaj się, zwłaszcza jeśli pies jest duży, bo gdy skoczy na ciebie, może Cię przewrócić,
  5. stań do psa bokiem, na lekko rozstawionych nogach, to pozwali Ci utrzymać równowagę,
  6. staraj się przyjąć pozycję żółwia, ochronisz te części ciała, które zwykle gryzie pies.

Warszawscy funkcjonariusze dzielą się też nagraniem wideo, w którym wystąpił jeden z czworonożnych policjantów. Film znajdziecie poniżej.