Jak jeździć po rondzie? Poznaj zasady, kiedy przed skrzyżowaniem nie ma tego znaku

i

Autor: unsplash.com Jak jeździć po rondzie? Poznaj zasady, kiedy przed skrzyżowaniem nie ma tego znaku

Jak jeździć po rondzie? Poznaj zasady, kiedy przed skrzyżowaniem nie ma tego znaku

2022-07-19 11:25

Przed większością rond w Polsce ustawia się znak A-7, czyli popularna informacja o tym, że przed wjazdem na skrzyżowanie należy ustąpić pierwszeństwa przejazdu. Są jednak ronda, przed którymi nie ma żadnego znaku. Wówczas panują specjalnie zasady ruchu. O co chodzi? Przeczytasz w poniższy artykule.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami przed skrzyżowaniem z ruchem okrężnym pojawiają się znaki:

  • C-12 – informujący o ruchu okrężnym,
  • A-7 – informujący o konieczności ustąpienia pierwszeństwa przejazdu.

Jak prawidłowo jeździć po rondzie?

Jeśli mamy przed sobą taki znak, przed wjazdem na rondo musimy koniecznie ustąpić pierwszeństwa przejazdu wszystkim, którzy już znajdują się na skrzyżowaniu. Natomiast po wjechaniu, to my mamy pierwszeństwo przed tymi, którzy aktualnie czekają na wjazd. Nawet tramwaj, przed wjazdem na tak oznakowane rondo, musi ustąpić nam pierwszeństwa.

Pierwszeństwo na rondzie

Jest jednak pewien wyjątek. Mianowicie przepis o tak podwójnie oznakowanych rondach wszedł w życie w 2003 r. Na polskich drogach w dalszym ciągu znajdują się jednak miejsca, które powstały przed 2003 r. i zachowały wcześniejsze oznaczenia. Jak zatem zachować się na takich skrzyżowaniach, gdzie nie ma znaku „ustąpi pierwszeństwa przejazdu”, a rondo jest?

Trzeba traktować je jak zwykłe skrzyżowanie dróg równorzędnych, gdzie pierwszeństwo zawsze mają kierowcy znajdujący się po naszej prawej stronie. W przypadku ronda będą to zawsze ci wjeżdżający na skrzyżowanie lub aktualnie ci opuszczający rondo. Wszyscy mają wtedy pierwszeństwo przed nami. Tak mówi zasada prawej strony.

Wakacje po polsku – tak bawiła się ekipa VOX FM na Podlasiu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE