Inauguracja pontyfikatu Leona XIV
Pierwsza część ceremonii odbędzie się w bazylice watykańskiej, przy grobie Świętego Piotra. Papież Leon XIV zejdzie tam w towarzystwie patriarchów Kościołów Wschodnich i zatrzyma się na modlitwie. Następnie w procesji przeniesione zostaną najważniejsze symbole inauguracji: paliusz, Pierścień Rybaka oraz Ewangelia. W czasie litanii Laudes Regiae, przywołującej wstawiennictwa świętych papieży, męczenników i świętych Kościoła, procesja z Leonem XIV wyjdzie z bazyliki na plac.
Rozpocznie się msza święta, która potrwa około 2 godzin. Po proklamacji fragmentu Ewangelii trzej kardynałowie dokonają obrzędu nałożenia paliusza i wręczenia papieżowi Pierścienia Rybaka. Paliusz to taśma z wełny z dwoma czarnymi pasami, ozdobiona czarnymi krzyżami z jedwabiu. Zaś Pierścień Rybaka przedstawia apostoła Piotra, który w jednej ręce ma klucze, a w drugiej sieć. Wygrawerowany na nim jest herb papieża i napis Leo XIV.
Obrzęd ten oficjalnie inauguruje pontyfikat. Po nim odbędzie się rytuał posłuszeństwa wobec papieża ze strony dwunastu przedstawicieli Ludu Bożego z całego świata. Wśród nich znajdzie się australijska zakonnica Oonah O’Shea, która została kilka dni wcześniej nową przewodniczącą Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych (UISG). Następnie papież wygłosi homilię. Oczekuje się, że homilia będzie miała charakter programowy jego pontyfikatu. Mszę zakończy modlitwa Regina coeli. Po modlitwie papież po raz pierwszy wsiądzie do papamobile, którym objedzie plac Świętego Piotra, pozdrawiając wiernych.
Światowi liderzy przyjadą do Watykanu. Papież Leon XIV pozdrowi delegacje
Władze Rzymu oczekują, że we mszy udział weźmie około 250 tysięcy osób. Wśród nich dużą część będą stanowić Amerykanie – rodacy pierwszego w historii papieża z USA. Pierwsi wierni już weszli na plac Świętego Piotra. Niektórzy spędzili całą noc przy barierkach, którymi otoczono plac i jego okolice. Wszystko po to, by zająć miejsca jak najbliżej ołtarza. Ci, którzy na placu się nie zmieszczą, wypełnią prowadzącą do niego aleję via Conciliazione.
W uroczystości weźmie udział 156 delegacji z całego świata, w których będą szefowie państw i rządów, koronowane głowy i ministrowie. Wśród nich będzie prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Oczywiście nie zabraknie amerykańskiej reprezentacji – do Watykanu przyleci wiceprezydent USA J.D. Vance oraz sekretarz stanu Marco Rubio. Pojawi się także Dina Bouluarte, prezydent Peru, kraju, w którym ojciec Robert Prevost pełnił przez wiele lat posługę jako misjonarz i biskup. Włochy reprezentować będą prezydent Sergio Mattarella i premier Giorgia Meloni.
W inauguracji pontyfikatu papieża Leona XIV wezmą udział:
- prezydent Włoch Sergio Mattarella
- prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski
- prezydent Izraela Icchak Herzog
- kanclerz Niemiec Friedrich Merz
- premier Kanady Mark Carney
- szef rządu Australii Anthony Albanese
- hiszpańska para królewska
- przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen
- przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola
- minister kultury Rosji Olga Lubimowa
Z zapowiedzi wynika, że po mszy papież pozdrowi w bazylice Świętego Piotra 18 zagranicznych delegacji przybyłych na inaugurację jego pontyfikatu. W związku z tym niewykluczone, że dojdzie do dwustronnych, pierwszych spotkań papieża z wiceprezydentem USA i z przywódcą Ukrainy.
Specjalne środki bezpieczeństwa w Watykanie
W związku z inauguracją pontyfikatu papieża Leona XIV w Watykanie i Rzymie wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Zaliczyć do nich można podwójne kontrole, systemy antydronowe, strzelców wyborowych, policyjnych pirotechników czy zakaz żeglugi na Tybrze na odcinku w rejonie Watykanu.
Ponad 6 tysięcy policjantów, karabinierów i żołnierzy czuwa nad bezpieczeństwem w rejonie Watykanu i w kluczowych punktach w Rzymie. W stan gotowości postawiono około 300 strażaków i ponad tysiąc ochotników Obrony Cywilnej.
Na plac Świętego Piotra można się dostać jedynie przechodząc przez bramki kontrolne, które prowadzą następnie do punktów wyposażonych w wykrywacze metalu. Siły porządkowe patrolują także między innymi rzymską bazylikę Matki Bożej Większej, do której przybywają od soboty członkowie zagranicznych delegacji.