Halloween 2022: zwyczaje, przesądy, obrzedy. Jak je obchodzić? Czym się różni od dziadów?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Halloween 2023: zwyczaje, przesądy, obrzędy. Jak je obchodzić? Czym się różni od dziadów?

2023-10-30 12:29

Halloween w Polsce ma się świetnie! Święto, które przywędrowało z zachodu i rozpowszechniło się dzięki popkulturze obchodzone jest coraz huczniej. Nikogo nie dziwią już ani przebierane imprezy, ani dzieci proszące o cukierek, lub gotowe robić nam psikusy. Halloween 2023 będziemy świętować już we wtorek 31 października. Jak je obchodzić? Czym się różni od dziadów? Sprawdźcie!

Spis treści

  1. Zwyczaje na Halloween
  2. Przebrania na Halloween
  3. Halloween - skąd się wzięło zbieranie cukierków?
  4. Halloween - dynie

Według dawnych wierzeń w noc Halloween zaciera się granica między światem umarłych, a światem ludzi żyjących. W różnych krajach, panują różne zwyczaj i obyczaje. W Polsce obchodzono dawniej Dziady. Na Filipinach na cmentarzach ustawia się namioty, w których urządzane są  rodzinne biesiady. W Irlandii istnieje natomiast przesąd mówiący, że po 1 listopada nie zbiera się dzikich owoców, bo mogą być zatrute. Przez kogo? Oczywiście demony, upiory i skrzaty, które 31 października wychodzą na świat po raz ostatni przed zimą. Dawniej 2 listopada świece zapalało się po to, aby przybyłe dusze mogły się ogrzać, teraz robimy to ku ich pamięci. Istniał również popularny przesąd, że spotkanie się z duszą zmarłego (koniecznie ubranego w białe szaty) w nocy z 1 na 2 listopada groził człowiekowi śmiercią.

Co ciekawe, Holendrzy nie mają w październiku i listopadzie żadnego święta o charakterze religijnym ku czci zmarłych. Obchodzą oni natomiast 4 maja tzw. upamiętnienie zmarłych. Składa się wtedy w kraju wieńce i kwiaty nie tylko na grobach, lecz również pomnikach i miejscach kaźni.

Zwyczaje na Halloween

W noc przed Dniem Zadusznym (1 listopada) zmarli przychodzą do domu podglądać mieszkańców i oczekują od rodziny pomocy. Często zostawiało im się coś do jedzenia, by nie cierpieli głodu, lub próbowano zakończyć ich prawy, które nie pozwalają odejść duszy do lepszego świata. Są jednak również zabawne i wesołe zwyczaje halloweenowe, które nam bardziej przypominają Andrzejki, czyli polską noc wróżb.

Jednym z nich jest wrzucanie orzecha do płonącego ogniska. Jeżeli orzech pęknie z trzaskiem, oznacza to odwzajemnioną miłość. Nic dziwnego, że najchętniej w zabawie udział brały panny i kawalerowie. Popularny za granicą jest też Apple bobbing. W tej zabawie należy bez użycia rąk ugryźć i wyjąć jedno z jabłek pływających w miednicy z wodą. Jeśli  jabłko uda się wyłowić nieuszkodzone, to zwiastuje to szczęście w nadchodzącym roku.

Przebrania na Halloween

Maski i kostiumy również miały ważne zadanie. To ochrona przed potępionymi duszami i czarownicami, które miały ludzi uczestniczących w zabawie chronić. Jak wiadomo, potwory akceptują inne straszydła i złośliwe są jedynie dla ludzi.

Halloween - skąd się wzięło zbieranie cukierków?

Zwyczaj zbierania cukierków wywodzi się z tradycji odwiedzania domów i zbierania kawałków ciasta. To symbol zmarłych, za których należy się pomodlić. Obecnie jednak nikt już o tym nie pamięta.

Halloween - dynie

Zwyczaj stawiania lampionów z dyni ma swoje korzenie w irlandzkiej legendzie o Jacku oszuście. Miał on zawrzeć pakt z diabłem, który skazał go na wieczną tułaczkę po świecie żywych z próbę oszukiwania. Drogę rozświetlać ma sobie lampionem z dyni, który przypomina twarz upiora. Legenda była inspiracją między innymi dla reżysera Tima Burtona. Głównym bohaterem filmu Miasteczko Halloween jest właśnie Jack Skellington - Dyniowy Król.

Wydrążona i ustawiona przed domem dynia chroni go przed złymi mocami.

Za kogo powinieneś przebrać się na Halloween 2023?

Pytanie 1 z 10
Jaki film wybrałbyś na wieczór?
W co wierzyliście całe życie, a okazało się nieprawdą?| Iza Zabielska WYWIADEX RADIO ESKA