Apel o pokój dla Ukrainy i Gazy
Papież Leon XIV, przemawiając z balkonu bazyliki św. Piotra, rozpoczął swoje pierwsze spotkanie z wiernymi podczas modlitwy Regina Coeli od odniesienia do dramatycznych wydarzeń na świecie. Nawiązał do 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej i przypomniał:
- Straszliwa tragedia II wojny światowej skończyła się 8 maja, po tym gdy spowodowała 60 milionów ofiar.
Papież odwołał się do słów swojego poprzednika.
- W dzisiejszym dramatycznym scenariuszu trzeciej wojny światowej w kawałkach – jak mówił papież Franciszek – także ja zwracam się do wielkich tego świata: nigdy więcej wojny – zaznaczył papież.
Szczególne miejsce w jego wystąpieniu zajęła Ukraina.
- Noszę w sercu cierpienia umiłowanego narodu ukraińskiego – dodał.
Leon XIV wezwał do uwolnienia jeńców i powrotu dzieci do rodzin. Zwrócił również uwagę na dramat w Strefie Gazy.
- Zasmuca mnie głęboko to, co dzieje się w Strefie Gazy. Niech natychmiast zostanie przerwany ogień, udzielona pomoc humanitarna, a zakładnicy – uwolnieni.
Pierwsze słowa nowego papieża
„Drodzy bracia i siostry, dobrej niedzieli” – rozpoczął papież, witając tłum ponad 100 tys. osób z całego świata. Podkreślił, że jego pierwsza niedziela jako biskupa Rzymu przypada w Niedzielę Dobrego Pasterza – czwartą niedzielę Wielkanocną, obchodzoną jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Leon XIV podkreślił znaczenie powołań kapłańskich i zakonnych, zachęcając wspólnoty kościelne do wspierania młodych ludzi w rozeznawaniu ich drogi.
- Młodym mówię: nie lękajcie się! Przyjmijcie zaproszenie Kościoła i Chrystusa. (…) Kościół bardzo potrzebuje nowych powołań, a młodzi muszą spotkać w naszych wspólnotach żywe świadectwa wiary – wezwał papież.
Głos dla matek i muzyków
Leon XIV nie zapomniał o ludziach i okolicznościach dnia. Złożył życzenia z okazji Dnia Matki, obchodzonego we Włoszech i wielu innych krajach.
- Dobrego święta dla wszystkich mam – tych, które są z nami, i tych, które już są w niebie – powiedział.
Osobne słowa uznania skierował do uczestników Jubileuszu Orkiestr Dętych i Muzyki Ludowej, który odbywał się tego dnia w ramach obchodów Roku Świętego.
- Dziękuję wam za to, że swoją muzyką i występami uświetniacie to święto Chrystusa Dobrego Pasterza – podkreślił.
Regina Coeli. Nowy styl papieskiej modlitwy
Symbolicznym momentem była sama modlitwa Regina Coeli. W odróżnieniu od papieża Franciszka, który zwykle ją recytował, Leon XIV rozpoczął ją śpiewem, po czym wyrecytował dalszą część. Ten gest podkreślił jego indywidualny styl i chęć kontynuowania tradycji z nowym akcentem.
Plac św. Piotra wypełniły flagi z całego świata, a wśród wiernych widoczni byli m.in. Polacy, Francuzi, Amerykanie i Brazylijczycy. Obecni byli także politycy: wicepremier Włoch Matteo Salvini oraz liderka francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen.
Modlitwa u grobu św. Piotra i apel o dialog
Wcześniej, w godzinach porannych, papież udał się do Grot Watykańskich, gdzie odprawił mszę przy grobie św. Piotra. Koncelebrował z nim ojciec Alejandro Moral Anton – przełożony generalny zakonu augustianów. Papież modlił się również przy grobach swoich poprzedników.
Leon XIV nawiązał do zawieszenia broni między Indiami a Pakistanem i wyraził nadzieję na trwałe porozumienie.
- Z satysfakcją przyjąłem tę wiadomość i wierzę, że dzięki negocjacjom można osiągnąć pokój – dodał.
Nowy papież. Nowe nadzieje
Pierwsze wystąpienie Leona XIV jako papieża przyniosło wyraźne przesłanie: jego pontyfikat ma być czasem głosu sumienia i pokoju. Wystąpienie, pełne odniesień do współczesnych konfliktów i potrzeb wspólnoty wierzących, zostało ciepło przyjęte przez tłumy. Leon XIV pokazał, że jest gotów być pasterzem swoich owiec – z mocnym głosem, jasnym przekazem i otwartością na świat.
Opracował: Dawid Piątkowski, źródło: PAP