Duże zmiany w szkołach od 1 września. Co przyniesie nowy rok szkolny?

i

Autor: PAP/Rafał Guz

Duże zmiany w szkołach od 1 września. Co przyniesie nowy rok szkolny?

2022-05-27 8:42

Zmiany w polskich szkołach, które wcześniej zapowiedział minister Przemysław Czarnek mają wejść w życie już 1 września. Nowy rok szkolny może przynieść więcej nauki na temat obronności naszego kraju, a także zmiany w liczbie godzin jednego z języków. Co dokładnie może się zmienić już za kilka miesięcy? Zobaczcie sami.

Przemysław Czarnek chwilę temu zapowiedział kilka zmian, które mogłyby obowiązywać w nadchodzącym roku szkolnym 2022/2023. Teraz powstał projekt rozporządzenia w sprawie podstawy programowej kształcenia dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia. Ten zakłada między innymi rozszerzenie jednego z przedmiotów w szkołach ponadpodstawowych. Ma nim być edukacja dla bezpieczeństwa. I choć ta jedna zmiana to już całkiem sporo, to minister Czarnek chce jeszcze zmniejszyć tygodniową liczbę godzin nauki języka niemieckiego. Szczegóły poniżej.

To będzie miejsce dla każdej kobiety! W Warszawie powstaje Instytut Zdrowia Kobiet.

Zmiany w szkołach od 1 września. Spore zmiany w przedmiocie EDB

W kwestii rozszerzenia podstawy programowej przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa chodzi między innymi o dodatnie treści związanych z obronnością naszego państwa. Od nowego roku szkolnego nieco starsi uczniowie uczyliby się strzelectwa, a dokładnie: zasad składania i rozkładania broni, oraz nauki strzelania z broni kulowej, pneumatycznej, replik broni strzeleckiej (ASG), strzelnic wirtualnych, czy laserowych. Dodatkowo, według projektu, rozszerzona została by także nauka pierwszej pomocy. Minister zaproponował uzupełnienie tego działu o znajomość pierwszej pomocy w sytuacji wystąpienia zagrożenia z użyciem broni konwencjonalnej.

- Wzrastające zagrożenie bezpieczeństwa państwa wymaga uzupełniania celów kształcenia i treści nauczania – możemy przeczytać w uzasadnieniu.

Szkoły, które nie mają dostępu do strzelnic dostałyby nieco więcej czasu. W takich przypadkach zmiany weszłyby w życie dopiero od roku szkolnego 2024/2025. A w międzyczasie miałyby spełniać kryteria w miarę swoich możliwości.

Zmiany w szkołach od 1 września. Mniej godzin języka niemieckiego

Projekt zakłada także zmiany nauczania języka niemiecko jako języka mniejszości narodowej, w szkołach ponadpodstawowych. Zgodnie z zapisami od 1 września liczba godzin tego języka w tygodniu zmalałaby z trzech do jednej.

Problemem szkoły zajął się też niedawno Albert w swojej kultowej WKRĘTARCE.

Posłuchajcie, jak zareagowała "mama" słuchaczki na jego skargi...

Listen to "Niebo" on Spreaker.