Duże zmiany w szkołach od 1 września. Co przyniesie nowy rok szkolny?

2022-05-27 8:42
Duże zmiany w szkołach od 1 września. Co przyniesie nowy rok szkolny?
Autor: PAP/Rafał Guz

Zmiany w polskich szkołach, które wcześniej zapowiedział minister Przemysław Czarnek mają wejść w życie już 1 września. Nowy rok szkolny może przynieść więcej nauki na temat obronności naszego kraju, a także zmiany w liczbie godzin jednego z języków. Co dokładnie może się zmienić już za kilka miesięcy? Zobaczcie sami.

Przemysław Czarnek chwilę temu zapowiedział kilka zmian, które mogłyby obowiązywać w nadchodzącym roku szkolnym 2022/2023. Teraz powstał projekt rozporządzenia w sprawie podstawy programowej kształcenia dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia. Ten zakłada między innymi rozszerzenie jednego z przedmiotów w szkołach ponadpodstawowych. Ma nim być edukacja dla bezpieczeństwa. I choć ta jedna zmiana to już całkiem sporo, to minister Czarnek chce jeszcze zmniejszyć tygodniową liczbę godzin nauki języka niemieckiego. Szczegóły poniżej.

To będzie miejsce dla każdej kobiety! W Warszawie powstaje Instytut Zdrowia Kobiet.

Zmiany w szkołach od 1 września. Spore zmiany w przedmiocie EDB

W kwestii rozszerzenia podstawy programowej przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa chodzi między innymi o dodatnie treści związanych z obronnością naszego państwa. Od nowego roku szkolnego nieco starsi uczniowie uczyliby się strzelectwa, a dokładnie: zasad składania i rozkładania broni, oraz nauki strzelania z broni kulowej, pneumatycznej, replik broni strzeleckiej (ASG), strzelnic wirtualnych, czy laserowych. Dodatkowo, według projektu, rozszerzona została by także nauka pierwszej pomocy. Minister zaproponował uzupełnienie tego działu o znajomość pierwszej pomocy w sytuacji wystąpienia zagrożenia z użyciem broni konwencjonalnej.

- Wzrastające zagrożenie bezpieczeństwa państwa wymaga uzupełniania celów kształcenia i treści nauczania – możemy przeczytać w uzasadnieniu.

Szkoły, które nie mają dostępu do strzelnic dostałyby nieco więcej czasu. W takich przypadkach zmiany weszłyby w życie dopiero od roku szkolnego 2024/2025. A w międzyczasie miałyby spełniać kryteria w miarę swoich możliwości.

Zmiany w szkołach od 1 września. Mniej godzin języka niemieckiego

Projekt zakłada także zmiany nauczania języka niemiecko jako języka mniejszości narodowej, w szkołach ponadpodstawowych. Zgodnie z zapisami od 1 września liczba godzin tego języka w tygodniu zmalałaby z trzech do jednej.

Problemem szkoły zajął się też niedawno Albert w swojej kultowej WKRĘTARCE.

Posłuchajcie, jak zareagowała "mama" słuchaczki na jego skargi...

Listen to "Niebo" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze