Dlaczego rosół psuje się w czasie burzy? Jest naukowy dowód!

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Dlaczego rosół psuje się w czasie burzy? Jest naukowy dowód!

Dlaczego rosół psuje się w czasie burzy? Jest naukowy dowód!

2024-04-22 16:08

Nie gotuj rosołu podczas burzy, bo się popsuje! O tym wiedziały już nasze babcie. I wcale nie chodzi wyłącznie o ludowe przesądy. Jest na to także naukowy dowód! Poniżej przedstawiamy mity, w które nie należy wierzyć oraz sprawdzone informacje. Dlaczego rosół psuje się podczas burzy? Dowiesz się z dalszej części artykułu!

Rosół to najprostsza zupa do ugotowania - mięso, warzywa, przyprawy i woda. W rzeczywistości jednak bardzo łatwo ją popsuć! Zupa kwaśnieje, gdy nie wstawimy jej do lodówki, gdy dodamy do rosołu cebulę lub zostawimy w rosole ugotowane warzywa.Rosół może popsuć też... burza! Chociaż zdrowy rozsądek podpowiada, że to wyłącznie przesądy przekazywane z pokolenia na pokolenie, są na to także naukowe dowody! Dlaczego rosół psuje się podczas burzy?

Czytaj także: Rusza sezon burzowy w Polsce. Jak sprawdzić, gdzie jest burza? [RADAR BURZ ONLINE]

W te teorie nie wierz!

W mediach powielane są też błędne informacje dotyczące psucia się rosołu gotowanego podczas burzy. Wśród najczęstszych pojawiają się:

  • ozon w powietrzu, który utlenia substancje,
  • wyładowania atmosferyczne, które mają powodować powstanie naelektryzowanych obszarów wpływających na kwaśnienie rosołu,
  • pioruny, które powodują elektryzowanie się powietrza, co wpływa na wydzielanie się kwasów z gotujących się warzyw,
  • niskie ciśnienie podczas burzy - powoduje, że woda gotuje się niższej temperaturze. Niedogotowany rosół psuje się.

Jednym z naukowych dowodów na psucie się rosołu podczas burzy mogą być bakterie. Te namnażają się szybciej, gdy jest gorąco i wilgotno. Jak wiadomo, letnim burzom często towarzyszą także upały. W związku z tym jeśli gotujemy rosół podczas burzy, w naszej zupie szybciej namnażają się bakterie, a to powoduje zakwaszenie. Z tego samego powodu podczas burzy może się popsuć także mleko.

Rosół domowy: tradycyjny przepis na lekarstwo na wszystkie smutki

Podtopione ulice i połamane drzewa. Czy wiesz, jak zachować się podczas burzy? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Czy podczas burzy można wychodzić z domu?