Czy za palenie liści można dostać mandat? Co zrobić z suchymi liśćmi z ogrodu?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Czy za palenie liści można dostać mandat? Co zrobić z suchymi liśćmi z ogrodu?

2022-10-12 8:58

Jesień nadeszła w lasach, na łąkach i w naszych ogrodach. Oznacza to, że wszędzie trawniki i chodniki pokrywają liście spadające z drzew. Przed zimą powinniśmy się ich oczywiście pozbyć. Czy za palenie liści można dostać mandat? Co zrobić z suchymi liśćmi z ogrodu? Sprawdźcie!

Czy za palenie liści można dostać mandat? Co zrobić z suchymi liśćmi z ogrodu? Według art. 145 kodeksu wykroczeń "Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec,podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany". Przepis ten odbierany może być dosłownie w stosunku do dymu i popiołu niesionego wiatrem. To właśnie on jest szkodliwy i dodatkowo przeszkadza naszym sąsiadom wpadając do domu i osiadając na oknach. Dlatego trzeba pamiętać, że nie wolno nam palić ani mokrysch ani suchych liści w ogrodzie. Jest to również niebezpieczne, go ogień łatwo może się rozprzestrzenić.

Czy liście można wyrzucać do lasu?

Liście z naszego ogrodu nie wolno wyrzucać do lasu. Chociaż może nam się to wydawać dziwne, to chodzi oczywiście o to, że ingerowalibyśmy w ekosystem miejsca.

Co zrobić z suchymi liśćmi z ogrodu?

Zgrabione liście można spakować w odpowiednie worki i poczekać na ich wywóz przez gminę. Część z nich warto jednak również zostawić. Duża sterta liści suchych, zabezpieczona gałązkami może stać się miejscem zimowania jeży.

Koncerty 2023 - gwiazdy przyjadą do polski i dadzą niezapomniane show!

QUIZ: Czy jesteś jesieniarą? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10
Jaki napój jest najlepszy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE