Dlaczego liście zmieniają kolor? Co oznaczają poszczególne barwy?

2022-10-12 8:58
Dlaczego liście zmieniają kolor? Co oznaczają poszczególne barwy?
Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Jesień to pora roku, którą cenimy sobie między innymi za jej wizualny urok. To właśnie wtedy liście zmieniają kolor i występują w wielu zapierających dech w piersi odcieniach. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego liście zmieniają kolor? Co oznaczają poszczególne barwy? Specjalnie dla Was zebraliśmy odpowiedzi na te pytania.

Dlaczego liście zmieniają kolor? To dlatego, że chlorofil zawarty dotąd w liściach zaczyna ulegać rozpadowi, przez co drzewa zaczynają wytwarzać antocyjany. Najczęściej liście zmieniają swój odcień na czerwony lub żółty. Sprawia to, że całe drzewa i lasy wyglądają zupełnie inaczej niż jeszcze miesiąc wcześniej. Taką jesień nazywamy w Polsce ,,złotą". By trwała jak najdłużej, na dworze utrzymywać muszą się wysokie temperatury, nie powinno również padać. Na kolor liści wpływają barwniki roślinne. W czasie wegetacji są one "przyćmione" przez zielony kolor chlorofilu, jednak jesienią stają się o wiele wyraźniejsze:

  • czerwony –  antocyjany,
  • pomarańczowy – karoten,
  • żółty – flawon.

Co oznaczają poszczególne barwy?

Drzewa, które przebarwiają się jako pierwsze jarzębiny. Najpóźniej kolor zmieniają buki i dęby. to Jako pierwszy w liściach pojawia się karoten, odpowiedzialny za żółtą i pomarańczową barwę liści. Przebarwiające się liście są oznaką stopniowego rozkładu chlorofilu. Niskie temperatury (chociaż wciąż powyżej 0°C) wpływają na tworzenie się w liściach czerwonego barwnika – antocyjanu. Liście w ciemnym kolorze stają się również suche i gotowe do oddzielenia się od drzewa.

Drzewa iglaste nie zmieniają swojego koloru w całości, jednak łatwo zauważyć, kiedy igła kończy swój czas życia. Zmienia wtedy swój kolor na czerwony. Warto również wiedzieć, że igły drzew w czasie trwania zimy są uśpione. W przetrwaniu pomaga im woskowa powłoka.

Co zrobić z suchymi liśćmi z ogrodu?

Sprzątając nasze ogrody musimy pamiętać, że liści nie powinniśmy palić na posesji i w niezabezpieczonych ogniskach. Nie powinniśmy również wyrzucać ich do lasu, bo to obcy dla nich ekosystem. Zgrabione liście można spakować w odpowiednie worki i poczekać na ich wywóz przez gminę. Część z nich warto jednak również zostawić. Duża sterta liści suchych, zabezpieczona gałązkami może stać się miejscem zimowania jeży.

Co Walijczycy sądzą o śmierci Elżbiety II i nowym królu?

Quiz. Jak dobrze znasz pleonazmy? Masło maślane w języku polskim

Pytanie 1 z 12
Wskaż pleonazm:
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze