Czy w Wigilię obowiązuje post? Czy można jeść mięso 24 grudnia? Sprawdź!

2020-12-21 9:22
Czy w Wigilię obowiązuje post? Czy można jeść mięso 24 grudnia?
Autor: Unsplash Czy w Wigilię obowiązuje post? Czy można jeść mięso 24 grudnia?

Czy w Wigilię obowiązuje post? Czy można jeść tego dnia mięso? Niejedna osoba zadaje sobie takie pytania przed wigilią Bożego Narodzenia. Zwłaszcza że wokół pojawia się wiele sprzecznych opinii na ten temat. By rozwiać wszelkie wątpliwości, postanowiliśmy sprawdzić, co na ten temat mówią kościelne przepisy. Szczegóły w artykule.

Czy w Wigilię obowiązuje post?

Post wigilijny jest zwyczajem dość powszechnie przestrzeganym, ale czy jest nakazany w Polsce przez kościelne przepisy? Zgodnie z uchwalonym w 1918 roku Prawem Kanonicznym katolików w wigilię Bożego Narodzenia obowiązywał post ścisły - dopiero wieczorem tego dnia można było zjeść jeden postny (bezmięsny) posiłek. Jednak w 1983 roku przepisy dotyczące postu zostały złagodzone. Zmiany te potwierdził II Synod Plenarny w Polsce, a dokładne ich wyjaśnienie polscy biskupi przedstawili w 2003 r. w specjalnym liście pasterskim dotyczącym przykazań kościelnych. Biskupi przypominają w nim, że "wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa". Oznacza to, że jeśli ktoś nie zachowa postu w Wigilię, to nie ma grzechu.

Czytaj też: Dietetyczne dania wigilijne, czyli jak „odchudzić” wigilijne potrawy?

Czy w Wigilię można jeść mięso?

Według aktualnie obowiązujących przepisów kościelnych w wigilię Bożego Narodzenia nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Jednakże biskupi polscy zachęcają do niego ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia w naszym kraju. "Zachęcamy, zgodnie z postanowieniem II Polskiego Synodu Plenarnego, do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w wigilię Bożego Narodzenia, ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia w Polsce." - napisali w liście biskupi.

Posłuchaj o barszczu czerwonym, poznaj jego właściwości. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Zawieszka choinkowa DIY - tutorial
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze