Czy masz szlacheckie korzenie? Sprawdź, z jakim znanym rodem jesteś spokrewniony

i

Autor: Canva.com Czy masz szlacheckie korzenie? Sprawdź, z jakim znanym rodem jesteś spokrewniony

Czy masz szlacheckie korzenie? Sprawdź, z jakim znanym rodem jesteś spokrewniony

2020-12-29 11:32

Czy masz szlacheckie korzenie? Sprawdź, kto jest twoim przodkiem i pochwal się przed znajomymi! Nasze nazwisko, podobnie jak rodzina, powinno być powodem do dumy. Wielu z nas dobrze zna historie swoich dziadków i rodziców. Co jednak z tymi, którzy byli wcześniej? Chociaż nie każdy rodzi się księciem, to może się okazać, że należycie do bardzo znanej rodziny!

Czy masz szlacheckie korzenie? Sprawdź, kto jest twoim przodkiem i pochwal się przed znajomymi! Dziś prawdziwych szlachciców już nie ma, a przynajmniej nie takich, którzy nie mają o tym pojęcia. Szlachectwo dawniej dziedziczyło się po ojcu lub też z dwojga rodziców. Obowiązkiem było również przebywanie w swoich posiadłościach ziemskich tak zainteresowanego, jak i jego rodziców. Próbując wywieść swoje szlachectwo, koniecznie należy określić jego źródło. Obecnie mało komu jednak na tym zależy. Nie potrzebujemy przodków, by otrzymać dobrą pracę lub wziąć ślub z kimś bogatszym od nas. Mimo to, wielu z nas marzy o tym, że wiele pokoleń wcześniej urodziłoby się w dostatnim domu. Wśród dzieci popularnym sposobem 'określania szlachectwa' jest zwracanie uwagi na końcówkę nazwiska. Znana zabawa mówi, że jeśli kończy się ono na -ski lub -cki, to pochodzi z wysokiego rodu. Wystarczy jednak przeczytać choć jedną powieść Henryka Sienkiewicza, by zrozumieć, w jakim jesteśmy błędzie. Choćby nazwiska Zagłoba, czy Sapieha są zaprzeczeniem tej dziecięcej teorii. Czy możemy jednak znaleźć korzenie w XXI wieku w inny sposób? Oczywiście!

Czy masz szlacheckie korzenie? Powie ci to wygląd!

Niektórzy sądzą, że również nasz wygląd może świadczyć o szlachetnym rodowodzie. Jakie cechy mogą ujawniać nasze korzenie? Sprawdźcie w poniższej galerii!

Czy nosisz sławne nazwisko? Sprawdź, z jakim znanym rodem jesteś spokrewniony

Chociaż opowieść o 'szlacheckich końcówka' to ściema, to rzeczywiście niektóre nazwiska mogą świadczyć o szlachetnych korzeniach. Poniżej znajdziecie listę kilku popularnych nazwisk w Polsce, które nosił też wielkie rody! Czy jedno z nich jest również twoje?

 • Jaworscy
 • Boguszewscy
 • Czarneccy
 • Damięccy
 • Brzozowscy
 • Bagińscy
 • Adamowscy
 • Dąbrowscy
 • Falkowscy
 • Nagórscy
 • Piotrowscy
 • Kaczorowscy
 • Czajkowscy
 • Wysoccy

Czy masz szlacheckie korzenie? Poznaj swoją rodzinę!

Swojej rodziny poszukać możecie między innymi TUTAJ. Strona pozwala na dodawanie przodków i tworzenie drzew genealogicznych. Z dostępów do strony możecie korzystać przez dwa tygodnie zupełnie bezpłatnie! Gdy ten okres upłynie zapłacicie 8,29 € miesięcznie (bez VAT) z rabatem 50% (rozliczane co roku). Tam też stworzycie swoje własne drzewo genealogiczne.

Jeśli jednak faktycznie chcecie przekonać się o swoim szlachectwie, to powinniście przyjrzeć księgi parafialne w regionie urodzenia waszej rodziny.

Ważne jest również, by sprawdzić ilość osób noszących dane nazwisko w Polsce. Podstawą odnalezienia swoich korzeni jest jednak poznanie historii naszych rodziców i dziadków. Warto zrobić to z nadejściem nowego roku, bo z pewnością sprawicie im tego typu rozmową wielką przyjemność. Skorzystać można również z poszukiwań płatnych. Trwają one jednak miesiącami.

Oto najjaśniejsza kamienica w Warszawie

"Ę", "em" czy "en"?

Pytanie 1 z 12
Wskaż poprawną pisownię: