Czy masz szlacheckie korzenie? Sprawdź, kto jest twoim przodkiem i pochwal się przed znajomymi! Dziś prawdziwych szlachciców już nie ma, a przynajmniej nie takich, którzy nie mają o tym pojęcia. Szlachectwo dawniej dziedziczyło się po ojcu lub też z dwojga rodziców. Obowiązkiem było również przebywanie w swoich posiadłościach ziemskich tak zainteresowanego, jak i jego rodziców. Próbując wywieść swoje szlachectwo, koniecznie należy określić jego źródło. Obecnie mało komu jednak na tym zależy. Nie potrzebujemy przodków, by otrzymać dobrą pracę lub wziąć ślub z kimś bogatszym od nas. Mimo to, wielu z nas marzy o tym, że wiele pokoleń wcześniej urodziłoby się w dostatnim domu. Wśród dzieci popularnym sposobem 'określania szlachectwa' jest zwracanie uwagi na końcówkę nazwiska. Znana zabawa mówi, że jeśli kończy się ono na -ski lub -cki, to pochodzi z wysokiego rodu. Wystarczy jednak przeczytać choć jedną powieść Henryka Sienkiewicza, by zrozumieć, w jakim jesteśmy błędzie. Choćby nazwiska Zagłoba, czy Sapieha są zaprzeczeniem tej dziecięcej teorii. Czy możemy jednak znaleźć korzenie w XXI wieku w inny sposób? Oczywiście!
Czy masz szlacheckie korzenie? Powie ci to wygląd!
Niektórzy sądzą, że również nasz wygląd może świadczyć o szlachetnym rodowodzie. Jakie cechy mogą ujawniać nasze korzenie? Sprawdźcie w poniższej galerii!
Czy nosisz sławne nazwisko? Sprawdź, z jakim znanym rodem jesteś spokrewniony
Chociaż opowieść o 'szlacheckich końcówka' to ściema, to rzeczywiście niektóre nazwiska mogą świadczyć o szlachetnych korzeniach. Poniżej znajdziecie listę kilku popularnych nazwisk w Polsce, które nosił też wielkie rody! Czy jedno z nich jest również twoje?
- Jaworscy
- Boguszewscy
- Czarneccy
- Damięccy
- Brzozowscy
- Bagińscy
- Adamowscy
- Dąbrowscy
- Falkowscy
- Nagórscy
- Piotrowscy
- Kaczorowscy
- Czajkowscy
- Wysoccy
Czy masz szlacheckie korzenie? Poznaj swoją rodzinę!
Swojej rodziny poszukać możecie między innymi TUTAJ. Strona pozwala na dodawanie przodków i tworzenie drzew genealogicznych. Z dostępów do strony możecie korzystać przez dwa tygodnie zupełnie bezpłatnie! Gdy ten okres upłynie zapłacicie 8,29 € miesięcznie (bez VAT) z rabatem 50% (rozliczane co roku). Tam też stworzycie swoje własne drzewo genealogiczne.
Jeśli jednak faktycznie chcecie przekonać się o swoim szlachectwie, to powinniście przyjrzeć księgi parafialne w regionie urodzenia waszej rodziny.
Ważne jest również, by sprawdzić ilość osób noszących dane nazwisko w Polsce. Podstawą odnalezienia swoich korzeni jest jednak poznanie historii naszych rodziców i dziadków. Warto zrobić to z nadejściem nowego roku, bo z pewnością sprawicie im tego typu rozmową wielką przyjemność. Skorzystać można również z poszukiwań płatnych. Trwają one jednak miesiącami.