Wir na Słońcu

i

Autor: Canva / fot. Twitter @TamithaSkov

Co się dzieje ze Słońcem? Nad jego północnym biegunem powstał potężny wir!

2023-02-11 11:45

Naukowcy oniemieli, kiedy zobaczyli, co dzieje na Słońcu. Materia z włókna plazmy wybuchającej z powierzchni Słońca oderwała się i utworzyła wir nad północnym biegunem Słońca! Takiego zjawiska na Słońcu wcześniej nie zaobserwowano.

Olbrzymi wir nad północnym biegunem Słońca

Naukowcy twierdzą, że nigdy nie widzieli czegoś podobnego, a samo nagranie wiru (które znajdziecie poniżej) jest niewątpliwie spektakularne.

„Materia z północnej protuberancji właśnie oderwała się od głównego włókna i teraz krąży w masywnym wirze polarnym wokół bieguna północnego naszej Gwiazdy." — napisała na Twitterze Dr Tamitha Skov, udostępniając sekwencję wideo zrobioną przez Obserwatorium Dynamiki Słońca NASA pokazujące dziwną trąbę powietrzną na powierzchni naszej gwiazdy.

Słoneczny wir polarny to zjawisko, którego do tej pory nie zaobserwowano na Słońcu.

„Do tej pory obserwacje słonecznego wiru ujawniły, że okrążenie bieguna Słońca na około 60° szerokości geograficznej zajęło materii około 8 godzin. Oznacza to, że górna granica poziomej prędkości wiatru wynosi 96 kilometrów na sekundę.” – napisała Dr Tamitha Skov na swoim Twitterze.

Duża aktywność Słońca i liczne wybuchy plazmy

Nasza gwiazda w obecnym cyklu zwiększa swoją aktywność. Nie brakuje, więc dużej aktywności plam słonecznych i wybuchów na Słońcu. W tym roku aktywność naszej gwiazdy jest bardzo wysoka, a w samym styczniu 2023 r. zarejestrowano już kilka rozbłysków klasy X i klasy M, czyli największych i drugich co do wielkości erupcji, do których jest zdolne Słońce.