Ceny gazu znacznie w górę! Rynek reaguje na decyzję Putina. Sprawdź ceny!

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Ceny gazu znacznie w górę! Rynek reaguje na decyzję Putina. Sprawdź ceny!

Ceny gazu znacznie w górę! Rynek reaguje na decyzję Putina. Sprawdź ceny!

2022-04-27 20:33

Od środy rano Polska została odcięta od rosyjskiego gazu. Jak wynika z oficjalnego komunikatu, wynika to z braku uregulowania płatności w rosyjskiej walucie. Rząd zapewnia, że mamy zapasy i gazu w polskich domach nie zabraknie. Możliwe jednak, że za rachunki zapłacimy znacznie więcej. Ceny gazu już w środę znacznie poszły w górę. Sprawdź!

Ceny gazu idą w górę!

W holenderskim hubie TTF w środę wieczorem notowania majowych kontraktów gazowych w stosunku do wtorku wzrastają o ponad 4,6 proc., do 108 euro za MWh.

Kontrakty z dostawami w maju po niemal 12-proc. wzroście staniały do poziomu 108 euro za MWh. Kontrakty czerwcowe wyceniane w środę wieczorem są wyceniane na ponad 108,6 euro za MWh, co oznacza wzrost o ponad 6 proc. w stosunku do wtorku. Kontrakty lipcowe są warte 108,4 euro za MWh.

Wcześniej informowano, że w środę rano notowania gazu ziemnego w holenderskim hubie TTF z dostawami w najbliższych miesiącach zanotowały wzrosty w granicach 12 proc.

Czytaj także: Od środy Rosja całkowicie wstrzymuje dostawy gazu dla Polski. Zabraknie gazu w polskich domach?

Putin odcina kurek z gazem dla Polski

We wtorek w godzinach popołudniowych do Polski dotarł komunikat o wstrzymaniu dostaw gazu w ramach kontraktu jamalskiego od środy rano. Poinformowano, że decyzja jest spowodowana brakiem uregulowania płatności w rosyjskiej walucie. Jak podkreśla rząd, taka transakcja byłaby złamaniem umowy. Premier zapewnia, że Polska spodziewała się podobnej decyzji, a od grudnia sama planowała odcięcie się od rosyjskiego gazu. Polskie magazyny mają być zapełnione w 76 proc., a rząd zapewnia, że gazu nie zabraknie.

Gazprom zapowiedział także odcięcie gazu w Bułgarii. - W tym tygodniu władze Rosji zaczęły nową serię energetycznego szantażu Europejczyków. Decyzja o przerwaniu dostaw gazu do Polski i Bułgarii to kolejny argument na korzyść tego, że nikt w Europie nie może mieć nadziei na utrzymanie jakiejkolwiek normalnej gospodarczej współpracy z Rosją - skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Polska zamkami stoi. Wiecie, gdzie znaleźć te najpiękniejsze?

Pytanie 1 z 10
Zamek widoczny na zdjęciu to jedna z głównych atrakcji:
Zamki w Polsce
Mój Prąd 4.0 - jak skorzystać z dopłat do fotowoltaiki w 2022 r.

Jak przygotować się na nieprzewidziane wydatki?

Są na to sposoby! Posłuchaj podcastu i dowiedz się więcej!

Listen to "Jak przygotować swój budżet na nieregularne wydatki?" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE