Ceny autogazu szybują w górę. Pękła magiczna granica. Za litr LPG zapłacimy już ponad 3 złote

i

Autor: pixabay.com Zdjęcie poglądowe

Ceny autogazu szybują w górę. Pękła magiczna granica. Za litr LPG zapłacimy już ponad 3 złote

2021-10-04 10:09

Niestety wraz z rosnącymi cenami paliw w górę poszybowały też stawki za autogaz. Kierowcy, którzy posiadają samochody z instalacją LPG do tej pory ze spokojem obserwowali sytuację na rynku paliw, bo ceny autogazu utrzymywały się na stabilny poziomie. Teraz zaczęło się to zmieniać. I to w zawrotnym tempie.

Ceny autogazu szybują w górę. LPG już ponad 3 złote za litr

Przez wiele lat kierowcy, którzy mają samochody z instalacją LPG mieli w Polsce komfortowe warunki do podróżowania. Bardzo im się to opłacało w momencie, gdy cena za litr autogazu przez lata oscylowała w granicach 60 i 70 groszy za litr. Oczywiście w pewnym momencie ta cena zaczęła iść do góry, ale nie aż w takim tempie jak benzyna i diesel. Dlatego tak wielką popularnością w Polsce cieszyły się i wciąż cieszą się samochody z fabrycznym napędem autogazu. Jeśli spalanie w silniku takiego samochodu wynosi około 7 litrów na 100 kilometrów, to autogaz wciąż pod względem finansowym jest dla kierowców kuszący.

Cena LPG mocno w górę. Dlaczego?

Niestety dość niespodziewanie ceny LPG zaczęły gwałtownie rosnąć i właśnie pękła magiczna bariera, bo na niektórych stacja cena za litr autoagazu przekroczyła 3 złote. To szok dla kierowców, którzy przez lata byli przyzwyczajeni do cen oscylujących w okolicach 2 złotych za litr. Jakie są przyczyny wzrostu cen LPG?

  • wysoka inflacja,
  • wzrost cen walut,
  • wzrost cen paliwa,
  • wzrost cen surowców, w tym ropy naftowej.

Jak pokazują prognozy specjalistów, zajmujących się analizom rynku paliw, w najbliższym tygodniu cena autogazu ma oscylować w granicach 2,89-2,96 złotych za litr. Docelowo do końca roku cena LPG ma wzrosnąć nawet do 3,5 złoty za litr.

Niestety wzrosty cen dotyczą też benzyny i diesla. Cena za litr 95 PB na pewno na stałe przekroczy 6 złotych.

Katowice: Ukradł 160 litrów paliwa