Burze z GRADEM w Polsce! Sprawdźcie, gdzie będzie niebezpiecznie!

2022-06-10 14:23
Burze z GRADEM w Polsce! Sprawdźcie, gdzie będzie niebezpiecznie!
Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

W piątek na południowo-wschodnią część Polski zostały wydane ostrzeżenia o burzach z gradem. Obowiązują od godz. 12 do godz. 23 – przypomniała synoptyk IMGW Dorota Pacocha. Najsilniejsze burze spodziewane są w pasie od Podlasia przez Lubelszczyznę po Karpaty.

Jak przekazała PAP Dorota Pacocha z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, w piątek w południowo-wschodniej Polsce spodziewane są burze z gradem. Wydane ostrzeżenia obowiązują do godz. 23.

"Spodziewamy się tam opadu deszczu do 25-40 mm, lokalnie na krańcach wschodnich i południowo-wschodnich do 45 mm deszczu. Porywy wiatru w burzach do 70 km/h" – powiedziała synoptyk IMGW.

Zaznaczyła przy tym, że najsilniejsze burze przejdą w pasie od Podlasia przez Lubelszczyznę po Karpaty. "Tam głównym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu. Miejscami spodziewamy się opadu gradu o średnicy do 3 cm. Te burze najaktywniejsze będą w godzinach popołudniowych" – podkreśliła.

Z kolei na zachodzie kraju zachmurzenie będzie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze możliwe są przelotne opady deszczu.

Temperatura w piątek osiągnie na przeważającym obszarze kraju poziom 20-24 stopni Celsjusza. Najcieplej, jak podała Pacocha, będzie na wschodzie. Tam do 28 stopni Celsjusza. Nieco chłodniej ma być nad morzem, w obszarach podgórskich Karpat od ok. 17 do 19 stopni.

Wiatr w dzień słaby i umiarkowany. Nad morzem i na południowym zachodzie okresami porywisty, ale te porywy nie powinny przekroczyć 40 km/h. Wiatr powieje z kierunku północno-zachodniego i zachodniego.

W nocy na przeważającym obszarze kraju prognozowane jest zachmurzenie małe i umiarkowane, początkowo na wschodzie jeszcze duże. I tam spodziewane są zanikające przelotne opady deszczu. Na południowym wschodzie i wschodzie mogą jeszcze zdarzyć się burze. "Głównie w pierwszej połowie nocy. W drugiej one powinny zanikać. Te nocne burze będą kontynuacją dziennej konwekcji" – doprecyzowała synoptyk IMGW.

Początkowo burze będą generowały jeszcze opad deszczu do 20-35 mm. Może w nich pojawić się grad i silniejszy wiatr, z porywami do 60 km/h. Poza tym wiatr będzie słaby, zmienny z przewagą kierunków zachodnich.

"Po ustaniu burz lokalnie wystąpi mgła ograniczająca widzialność do ok. 300 m" – dodała Pacocha.

Temperatura w nocy spadnie na przeważającym obszarze Polski do 8-13 stopni Celsjusza. Cieplej będzie jedynie na wschodzie. Tam do 17 stopni.

Oskarżony o morderstwo Kornelii K. do rodziców zmarłej. "Chciałbym państwa bardzo przeprosić"
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze