Burze z GRADEM w Polsce! Sprawdźcie, gdzie będzie niebezpiecznie!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Burze z GRADEM w Polsce! Sprawdźcie, gdzie będzie niebezpiecznie!

2022-06-10 14:23

W piątek na południowo-wschodnią część Polski zostały wydane ostrzeżenia o burzach z gradem. Obowiązują od godz. 12 do godz. 23 – przypomniała synoptyk IMGW Dorota Pacocha. Najsilniejsze burze spodziewane są w pasie od Podlasia przez Lubelszczyznę po Karpaty.

Jak przekazała PAP Dorota Pacocha z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, w piątek w południowo-wschodniej Polsce spodziewane są burze z gradem. Wydane ostrzeżenia obowiązują do godz. 23.

"Spodziewamy się tam opadu deszczu do 25-40 mm, lokalnie na krańcach wschodnich i południowo-wschodnich do 45 mm deszczu. Porywy wiatru w burzach do 70 km/h" – powiedziała synoptyk IMGW.

Zaznaczyła przy tym, że najsilniejsze burze przejdą w pasie od Podlasia przez Lubelszczyznę po Karpaty. "Tam głównym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu. Miejscami spodziewamy się opadu gradu o średnicy do 3 cm. Te burze najaktywniejsze będą w godzinach popołudniowych" – podkreśliła.

Z kolei na zachodzie kraju zachmurzenie będzie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze możliwe są przelotne opady deszczu.

Temperatura w piątek osiągnie na przeważającym obszarze kraju poziom 20-24 stopni Celsjusza. Najcieplej, jak podała Pacocha, będzie na wschodzie. Tam do 28 stopni Celsjusza. Nieco chłodniej ma być nad morzem, w obszarach podgórskich Karpat od ok. 17 do 19 stopni.

Wiatr w dzień słaby i umiarkowany. Nad morzem i na południowym zachodzie okresami porywisty, ale te porywy nie powinny przekroczyć 40 km/h. Wiatr powieje z kierunku północno-zachodniego i zachodniego.

W nocy na przeważającym obszarze kraju prognozowane jest zachmurzenie małe i umiarkowane, początkowo na wschodzie jeszcze duże. I tam spodziewane są zanikające przelotne opady deszczu. Na południowym wschodzie i wschodzie mogą jeszcze zdarzyć się burze. "Głównie w pierwszej połowie nocy. W drugiej one powinny zanikać. Te nocne burze będą kontynuacją dziennej konwekcji" – doprecyzowała synoptyk IMGW.

Początkowo burze będą generowały jeszcze opad deszczu do 20-35 mm. Może w nich pojawić się grad i silniejszy wiatr, z porywami do 60 km/h. Poza tym wiatr będzie słaby, zmienny z przewagą kierunków zachodnich.

"Po ustaniu burz lokalnie wystąpi mgła ograniczająca widzialność do ok. 300 m" – dodała Pacocha.

Temperatura w nocy spadnie na przeważającym obszarze Polski do 8-13 stopni Celsjusza. Cieplej będzie jedynie na wschodzie. Tam do 17 stopni.

Oskarżony o morderstwo Kornelii K. do rodziców zmarłej. "Chciałbym państwa bardzo przeprosić"