Białoruś i Rosja zgromadzą wojska przy granicy z Polską - wiadomo, kiedy się pojawią!

2022-01-17 15:34
Alaksandr Łukaszenka
Autor: Prachatai flickr.com Alaksandr Łukaszenka

Sytuacja w pobliżu granicy Polski wciąż jest niespokojna. Kryzys może pogłębić zgromadzenie wojsk na zachodzie i południu Białorusi. Takie plany ogłosił Alaksandr Łukaszenka. Więcej na ten temat dowiecie się z naszego artykułu.

Już niebawem w pobliżu granicy Polski mogą się pojawić wojska Białorusi i Rosji. W poniedziałek, 17. stycznia poinformował o tym Alaksandr Łukaszenka. Słowa prezydenta Białorusi przekazała agencja BiełTA. Dowiadujemy się z nich, że zebranie wojsk na zachodzie Białorusi i południu było planowane już od dawna. Chodzi bowiem o przeprowadzenie manewrów wraz z armią rosyjską. Łukaszenka miał powiedzieć Wiktarowi Chreninowi, ministrowi obrony: "Planowaliśmy rozpoczęcie manewrów w lutym. Proszę ustalić dokładną datę i nas poinformować, żeby nas nie oskarżano ni stąd, ni zowąd o ściąganie wojsk, jakbyśmy się szykowali do wojny".

W Bydgoszczy znikną infokioski

Białorusko-rosyjskie manewry przy granicy Polski

Wojsk Białorusi i Rosji można się spodziewać na wschodzie i południu Białorusi już w lutym. Łukaszenka wskazał, że manewry zostały zaplanowane w porozumieniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem jeszcze w grudniu. Scenariusz manewrów ma zakładać konfrontację z państwami bałtyckimi i Polską od zachodu oraz z Ukrainą od południa.

Kolejne manewry Białorusi i Rosji

Zapowiadane na luty manewry będą kolejnymi takimi ćwiczeniami przeprowadzonymi w ostatnim czasie. W listopadzie 2021 Białorusini i Rosjanie organizowali manewry w pobliżu polskiej granicy celem sprawdzenia gotowości wojsk w związku ze "wzrostem działań wojskowych w pobliżu białoruskiej granicy". Chodziło o ówczesną sytuację związaną z kryzysem migracyjnym. Białoruś oskarżała wówczas Polskę o to, że kontrola granic nie usprawiedliwia zgromadzenia tam kilkunastu tysięcy funkcjonariuszy i żołnierzy.

Największe łączone manewry Rosji i Białorusi odbyły się zaś we wrześniu w ramach akcji Zapad-2021. Wzięło w nich udział około 200 tysięcy żołnierzy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze