Hiszpania

i

Autor: Wikipedia

świat

Będą problemy z zakupem nieruchomości w Hiszpanii. "Złote wizy" zostaną zlikwidowane?

2024-04-08 17:19

"Złote bilety" są ogromną pokusą dla obcokrajowców spoza Unii Europejskiej. Dzięki zakupowi nieruchomości w Hiszpanii mogli oni dostać pobyt stały w tym państwie. Jak się okazuje, Hiszpanie mówią stop programowi, a premier Pedro Sanchez zapowiada zmiany.

To koniec "złotych wiz" w Hiszpanii

Sanchez sprecyzował, że we wtorek jego gabinet uruchomi procedury prowadzące do zlikwidowania przepisów o złotych wizach.

- Podejmiemy niezbędne decyzje, aby zapewnić ludziom prawo do mieszkań i aby mieszkania przestały być przedmiotem praktyk spekulacyjnych - powiedział premier, przewodniczący socjalistycznej PSOE.

Jak przypomniał, przepisy dotyczące złotych wiz zostały wprowadzone w 2013 r. z inicjatywy centroprawicowego rządu Mariano Rajoya, kierującego wówczas Partią Ludową (PP).

Na podstawie ustawy o złotych wizach osoby pochodzące spoza Unii Europejskiej mogły w zamian za zakup nieruchomości o wartości ponad 500 tys. euro otrzymać pozwolenie na stały pobyt w Hiszpanii.

Sanchez nie sprecyzował, czy złote wizy zostaną zlikwidowane także w przypadku cudzoziemców, którzy nabyli papiery wartościowe Hiszpanii lub zdeponowali ponad 1 mln euro w bankach w tym kraju lub zakupiły akcje spółek o tej wartości.

Posiadacze złotych wiz stawali się automatycznie nabywcami przywileju swobodnego podróżowania po państwach strefy Schengen. Z blisko 5 tys. nabywców złotych wiz w Hiszpanii największą grupę stanowią obywatele Chin (45 proc.).

Hiszpańskie media odnotowują, że podobną decyzję w sprawie złotych wiz podjął w 2023 r. rząd Portugalii, kierowany przez socjalistę Antonio Costę. Przywilej ten został tam zlikwidowany po ponad 10 latach obowiązywania

ILE ZAPŁACIMY ZA WAKACJE SAMOCHODEM? [BUŁGARIA, CHORWACJA, HISZPANIA] | ESKA XD - Prosto z salonu #52