Gdzie mieszka najwięcej "gapowiczów"? Ile wynosi największy dług za brak biletów?

2020-07-10 12:34 STAN
Gdzie jest najwięcej gapowiczów?
Autor: Flickr, CC, Fot. Centralniak, 2012 Gdzie jest najwięcej gapowiczów?

Mniej dochodów ze sprzedaży biletów, mniej pasażerów i więcej "gapowiczów". Pandemia koronawirusa dała się we znaki także przewoźnikom. Ilu "gapowiczów" zarejestrowano i w którym mieście jest ich najwięcej? Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Spadek sprzedaży biletów

Komunikacja miejska i kolej odnotowały 80 proc. spadek przychodów ze sprzedaży biletów. Mimo zniesienia części ograniczeń spowodowanych pandemią koronawirusa, pasażerów wciąż jest mniej, za to wzrosła liczba osób jeżdżących bez ważnego biletu, czyli tzw. gapowiczów.

Czytaj także: Kierowcy pod wpływem narkotyków? Ponad 250 kontroli i wszystkie wyniki negatywne

- W Warszawie w marcu ZTM sprzedał o 3,5 mln mniej biletów niż w tym samym miesiącu rok temu, to spadek o 53 proc. Ze sprzedaży biletów uzyskano o blisko 37 mln zł mniej niż w porównywalnym okresie, a to oznacza ponad 44 proc. straty. W Krakowie liczba pasażerów zmniejszyła się o 90 proc. Tygodniowe wpływy z biletów z 8 mln zł spadły do 600 tys. zł. Polscy przewoźnicy kolejowi stracili od 70 do ponad 90 proc. pasażerów. Średni spadek rezerwacji biletów w PKP Intercity wyniósł 94 proc. Spółka odwołała 60 proc. pociągów, a 8 proc. miało skrócone trasy - czytamy na stronie media.bik.pl.

Rośnie liczba "gapowiczów"

Jednak nie tylko pandemia i spadek liczby pasażerów są problemami komunikacji miejskiej. Znacznie wzrosła też liczba pasażerów, którzy jeżdżą bez ważnego biletu.

Czytaj także: Hikikomori: Co to za zjawisko? Czy japoński problem dotknie polskie dzieci?

– Na koniec maja odnotowaliśmy w bazie ponad 115 tys. gapowiczów z łącznym długiem przekraczającym 144,3 mln zł. Gdy w ciągu roku liczba osób jeżdżących na gapę wzrosła o ponad 17,7 tys., a nieopłacone kary za brak biletu o prawie 20,2 mln zł, tylko w maju zgłoszonych zostało ponad 7 tys. nowych gapowiczów i prawie 8 mln zł długu – podkreśla Rafał Gołębiewski, Ekspert Departament Rynku Korporacyjnego BIG InfoMonitor. – Zarządcom firm transportowych chodzi o odzyskanie średnio od jednej osoby ok. 1250 zł – dodaje.

Kim są "gapowicze"?

Według rejestru BIG InfoMonitor najwięcej gapowiczów jest w wieku 35-44 lata. Najmniej dłużników jest w wieku 65+.

Kim są gapowicze?
Autor: bik.pl

Gdzie jest najwięcej gapowiczów?

- Gdyby przypisać gapowiczowi adres, to najwięcej nieuczciwych pasażerów zamieszkuje

  • woj. mazowieckie – ponad 28 tys.,
  • śląskie – prawie 23 tys.,
  • pomorskie – prawie 10,5 tys. osób.

Regiony te dominują również pod względem najwyższych kwot zaległości. – Najmniej dłużników – gapowiczów pochodzi z województw:

  • podlaskiego,
  • opolskiego,
  • lubuskiego.

Najwyższe średnie zadłużenie na osobę mają mieszkańcy województwa podlaskiego – 1590 zł oraz łódzkiego – 1588 zł. Rekordzista pochodzi z Pomorza, z tytułu jazdy bez biletu uzbierał kar na łączną kwotę niemal 219 tys. zł - wynika z raportu.

Gdzie jest najwięcej gapowiczów?
Autor: bik.pl
Mobilne Punkty Obsługi Pasażerów: Zobacz jak wyglądają od środka!

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.