Noc Kupały na Zamku Krzyżackim w Toruniu. Będzie ogień, teatr i wianek na Wiśle

2021-06-22 22:36
Noc Kupały na Zamku Krzyżackim w Toruniu. Będzie ogień, teatr i wianek na Wiśle
Autor: pixabay.com

Ogień, wianki na wodzie oraz dobra zabawa. Choć oficjalnie Noc Kupały za nami, to Zamek Krzyżacki w Toruniu zaprasza do jej świętowania już w najbliższą sobotę. Harmonogram jest napięty.

Najkrótsza noc w roku już za nami. Słowiańskie święto związane z przesileniem letnim będzie można obchodzić jeszcze w najbliższą sobotę na Zamku Krzyżackim w Toruniu. Będzie ogień, rycerze, ale i tradycyjne puszczanie dużego wianka na Wiśle. Co mają wspólnego Krzyżacy z tym słowiańskim świętem?

- Musimy pamiętać, że Zamek Krzyżacki został wybudowany na starej słowiańskiej osadzie, więc niejako korzeniami jesteśmy tutaj w tych dawnych czasach i obrzędach. Aby wszyscy mieszkańcy Torunia mogli uczestniczyć w świętowaniu Nocy Kupały, postanowiliśmy obchody przenieść na najbliższą sobotę - mówi Małgorzata Pociżnicka z CK Zamek Krzyżacki

Grafik obchodów Nocy Kupały jest bardzo napięty. Wydarzenie startuje o 21:00 w Fosie Zachodniej. Na miejscu czekają nas pokazy ognia oraz klimatyczna muzyka. Chwilę przed 22:00 rycerski orszak ruszy na Rynek Staromiejski, by zaprosić publikę ponownie do Fosy Zamkowej. Na miejscu czekać będzie scena, na której będziemy mogli obejrzeć spektakl "Krzyżacy na zamku". Dowiemy się nieco więcej o aniele, który widnieje w herbie miasta. Zaraz po nim korowód ruszy w stronę Bulwaru Filadelfijskiego. Tam odbędzie się jeden z najbardziej charakterystycznych motywów Nocy Kupały, czyli puszczanie wianków.

W tym roku będzie to jedna duża plecionka, która zostanie zanurzona w Wiśle. Organizatorzy zachęcają, by zgodnie z tradycją zabrać ze sobą małe karteczki, na których napiszemy swoje życzenia. Te zostaną wplecione w wianek. To według zwyczaju gwarancja spełnienia naszego życzenia. Całemu rytuałowi będzie towarzyszył fireshow. Projekt został sfinansowany z środków Gminy Miasta Toruń.

Więcej na temat Nocy Kupały na Zamku Krzyżackim przeczytacie także na oficjalnym wydarzeniu na Facebooku