Osobliwości Pomorza i Kujaw

Ciechocinek od kuchni. Oto uzdrowisko jakiego nie znacie [ZDJĘCIA]

2024-04-26 8:24

To miejsce kojarzy się głównie z uzdrowiskiem i kuracjuszami. Jednak Ciechocinek kryje wiele tajemnic, znajduje się tu m.in. Warzelnia Soli wraz z tężniami, oraz... niezwykła fontanna. Rozpoczynamy cykl artykułów właśnie o takich miejscach

Sól, tężnie i miasto

Od dwóch stuleci wytwarzana jest tu sól spożywcza oraz jej pochodne, czyli tak zwany Ciechociński Szlam Leczniczy i Ług Leczniczy. W niewykorzystywanej do produkcji soli części warzelni zorganizowano muzeum, w którym miejsce znalazły eksponaty związanie nie tylko z warzelnictwem, ale również będące świadectwem powstania i rozwoju działalności uzdrowiskowej w Ciechocinku. Uwagę przyciągają m.in. misternie odrestaurowane aparaty do gimnastyki leczniczej Wilhelma Zandera, a także znajdujący się nieopodal… niezwykły zegar kwiatowy.

Najpierw warzelnia soli, potem park wokół tężni ze ściankami wspinaczkowymi, stadionem, kortami tenisowymi, ale też więcej atrakcji przyciągających w jesienne weekendy. Wszystko to powstało przy współudziale środków finansowych z Unii Europejskiej. Dowiedz się więcej, czytając nasz cykl o Ciechocinku.

Ciechocinek jest miastem o charakterze uzdrowiskowym. Poza warzelnią soli Znajdują się tu również szpitale uzdrowiskowe, sanatoria, baseny prewentorium, ośrodki wypoczynkowe (wczasowo-turystyczne), zakłady przyrodolecznicze, pijalnia wód mineralnych, hotele i liczne restauracje.

Ciechocińskie tężnie