Stary Rynek w Poznaniu

i

Autor: Agnieszka Janiszewska

Rozrywka

Quiz. Jak dobrze znasz gwarę poznańską? Jesteś pewien, że dogadasz się z poznaniakiem?

2024-04-26 8:28

O gwarze poznańskiej słyszał chyba każdy. Jednak czy znasz jej podstawowe i najważniejsze słowa? Mamy dla was test, który sprawdzi waszą wiedzę z podstawowych wyrazów. Czy dogadasz się z poznaniakiem? Weź udział w naszym teście i sprawdź swoją wiedzę z gwary poznańskiej!

Gwara poznańska to gwara języka polskiego charakterystyczna dla mieszkańców Poznania i części Poznańskiego. Elementy tożsame z gwarą poznańską, będące w istocie zapożyczeniami z języka niemieckiego, można spotkać na ziemiach byłego zaboru pruskiego (w granicach po 1815 roku).

Znasz podstawy gwary językowej? Ten test nie powinien sprawić Ci trudności!

Sprawdź, czy zrozumiesz gwarę poznańską!

Pytanie 1 z 10
Zacznijmy od prostych rzeczy. Co oznacza słowo "bimba"?

Gwara poznańska: czym się wyróżnia?

W gwarze poznańskiej występują następujące grupy wyrazowe różniące się między sobą pochodzeniem:

  • Archaizmy – zachowało się wiele wyrazów z dawnej polszczyzny ogólnej, które od dawna uważa się za zapomniane w innych regionach Polski, np. akuratny, istny, mrzygłód, skopowina, zawdziać.
  • Elementy gwar wiejskiej ludności przybyłej do Poznania głównie w końcu XIX w. z różnych regionów Wielkopolski. Są to wyrazy gwarowe nieznane w innych częściach kraju, np. bręczeć, dudlać, graty, kluka, szałaput.
  • Wyrazy pochodzące z gwar regionów pogranicza Wielkopolski – Kujaw, Krajny, Pomorza, Śląska, np. chabas, fleja, luńt, szkieta, żgajek.
  • Germanizmy – zapożyczenia wyrazowe przejęte do gwary poznańskiej z języka niemieckiego, np. ajzol, bana, hazaj, szajba, tytka.

Znasz najważniejsze słowa gwary poznańskiej? Sprawdź słownik, który mamy przygotowany w naszej galerii:

Listen on Spreaker.